آموزش نقاشی کودکان در آموزشگاه ارژنگ

آموزش نقاشی کودکان در آموزشگاه ارژنگ

 

با ایجاد فضائی آرام و صمیمی برای نونهالان و کودکان، امر آموزش نقاشی به همراه تقویت قوۀ خلاقیت کودکان را بر عهده دارند. مربی های کودکان ضمن آشنائی با روانشناسی کودک ،با راههای برقراری ارتباط با کودک ،راههای جلب اعتماد کودک در بروز علایقش ،تعامل شفاف با کودک وبروز واکنش های متناسب با شرایط کودک را می دانند و متناسب با این اصول نقاشی را به کودکان آموزش می دهند.

 

آموزش نقاشی کودکان در آموزشگاه ارژنگ
آموزش نقاشی کودکان در آموزشگاه ارژنگ

 

از جمله موارد بسیار ضروری و مؤثردر امر آموزش, مطالعات روانشناسی کودک می باشد و اینکه باعث می شود کودک را به طور فردی (و نه درمقایسه با کودکان دیگر) مورد بررسی قرار داده و او را با خودش مقایسه کنیم و تفاوتهای فردی (شخصیتی-ذاتی-تربیتی ) را در نظربگیریم.  آشنایی با احساسات کودک  مهمترین و کلیدی ترین بخش آموزش می باشد.

میل فراوان کودکان به استفاده از هرمادۀ اثر گذار مانند اثر انگشتان غذائی یا ماستی روی میز، قاشق آغشته به مادۀ رنگین غذائی و مالیدن آن روی سفره و یااستفاده از گچ، مداد، خودکار، ماژیک و……… بر روی یک سطح مثل دیوار، زمین ،میز،کاغذ و……..همه بیانگر این نکته است که نقاشی یک امر غریزی می باشد و کودک به عنوان یک روش کاملآ شخصی جهت بیان علایق، تخیلات و احساسات خود ،بدون محدودیتی از آن استفاده می کند.

مهمترین هدف از نقاشی کودک، آموزش خوب دیدن و کشف خود و محیط پیرامون خود می باشد. علاوه بر آن او مجالی پیدا می کند در نقاشی اش با کشفیات خود و محیط پیرامون، به بیان اندیشه، تفکر و احساس خود بپرازد. وقتی به کودک اجازه داده می شود آزادانه بیاندیشد و نقاشی کند او مجال پیدا می کند تا خود را بهتر بشناسد و نقاشی کردن یکی از راههای خود شناسی و رشد کودک است.

کودکان با روحیات بسیار لطیف وحساسیتهای بالا٬ به مسائلی دقت

می کنند ونکاتی را متوجه می شوند که شاید افراد بزرگسال دیگرآن  حساسیتها را به مرور از دست داده باشند و اصلآ آن مسائل را نبینند و یا واکنشی در برابر آنها نداشته باشند.

از جمله مواردی که باعث ایجاد حس اعتماد کودک به خود و به مربی خود می شود ارزش و احترام  قائل شدن برای آثار کودک می باشد.کودک باید مطمئن باشد که نقاشی هایش با  هر موضوع و هر نوع اجرائی که داشته باشد از دید مربی ارزشمند است . به توضیحات او در مورد نقاشی اش با دقت گوش دهیم،از او سوألاتی پیرامون سوژه داشته باشیم تا دقت مربی و اهمیت قائل شدنش برای اثر کودک ، برای او ثابت شود.

در آموزش نقاشی علاوه بر ارتباطی که بین مربی و کودک وابزار کار وجود دارد، رابطه مهمی میان کودک و محیطی که در آن قرار گرفته و آموزش می بیند نیز وجود دارد. محیط آموزشی باید شرایط ویژه ای داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *