روش های ایجاد انگیزه در کودکان

روش های ایجاد انگیزه در کودکان

راهکارها و روش های ایجاد انگیزه در کودکان توسط پدر و مادر


انگیزه چیست؟ انگیزه در کودکان موتور محرکی است که باعث می شود از عهده فعالیت های مختلف برآید. برای بهره بردن از آن، باید روش های ایجاد انگیزه در کودکان را بشناسیم. انگیزه سبب می شود او به سوی موفقیت و هدفش در زندگی پیش برود. اگر بتوانیم در کودکی انگیزه تحصیلی، انگیزه ورزشی و یا انگیزه های فعالیت های دیگر را بوجود بیاوریم دیگر نیازی نیست دائما حرص و جوش بخوریم که چرا بچه ما این کار را می کند یا نمی کند؟ یا چرا فرزندم راه خود را پیدا نمی کند؟

روش های ایجاد انگیزه در کودکان
روش های ایجاد انگیزه در کودکان

در کتاب ((ایجاد انگیزه در کودکان)) اثر الیزابت هارتلی بروئر آمده است که: انگیزش فرایند ظریف و پیچیده ای است که مجموعه ای از مهارت ها و دانش، اعتقادات و احساسات را می طلبد. روش های ایجاد انگیزه در کودکان پنج مرحله دارد:

١)داشتن هدفي واضح و مشخص

اين هدف را از كودك بخواهيم كه بطور روشن و ملموس مشخص كند. چه مدت زماني را براي رسيدن به هدفش در نظر دارد؟ چه مقدار برايش مسئله جدي است و به اصطلاح به هدفش اعتقاد دارد؟ به كودك بگوييم كه امكان دارد در مسير رسيدن به هدفش با چه موانعي روبرو شود؟ و بايد به انها فكر كند. برای اطلاع از جزئیات آموزش هنر کودک اینجا کلیک کنید.


٢)ارزیابی هدف و احساس ارزشمندي

كودك براي رسيدن به هدفش بايد چگونه تلاش كند و براي پرورشش نيازمند چه چيزهايي است؟ والدين بايد زمينه آشنايي با آگاهيها و دانشها و هنرهاي مختلف را برايش فراهم كنند. در اين مسير حتی بايد توجه به سلامتي و تغذيه مفيد را هم به او گوشزد كنيم. توجه به ورزش را در برنامه روزانه اش رابه او ياداوري كنيم. برای روش های ایجاد انگیزه در کودکان به آنها فرصت کافی بدهیم تا کارهایی را برای خودشان انجام دهند. در این صورت نوعی احساس شایستگی قوی در آنان بروز میكند.


٣)داشتن مسير و نقشه راه

براي رسيدن به هدف داشتن برنامه ريزي مطلوب و طرح مناسب نقطه مهم و كاربردي طي مسير است. مثلا اگر كودكي علاقمند به كشيدن تابلو و خلق يك اثر هنري است ابتدا و لزوما بايد مقدمات طراحي و اصول و پايه طراحي را ياد بگيرد. سپس سراغ رنگ شناسي برود و با تمرين و ممارست تركيب رنگها را ياد بگيرد. اين خود نيازمند پروسه زماني و صبوري براي گذراندن اين مراحل و دارد. این مرحله از مراحل بسیار مهم برای روش های ایجاد انگیزه در کودکان است.


٤)خواستن و عملي كردن تصميم

كودك بايد بفهمد نداشتن نقشه و برنامه ريزي براي طي مسير امكان شكست را حتمي ميكند. اما لزوما داشتن طرح خوب هم باعث موفقيت تضميني نيست و احتمال يأس و نااميدي هم دارد. اگر آنان در اجراي كار نااميد شدند، كمك و ياري والدين ميتواند انرژي مضاعفي به آنها بدهد و انها عادت نكنند كه طرحهاي خود را نيمه تمام بگذارند. فراموش نكنيم يكي از راههاي انعطاف پذيري كودك در برابر مشكلات تقويت عزت نفس و خودباوري است.


٥)موفقیت

اگر رسيدن به هدف و موفقيت را اعلام نكنيم، نميتوانيم از لذت پيشرفت كه موتور انرژي ما را براي طي مسير روشن نگه ميدارد لذت ببريم. كودكان حس تجلیل و احترام خود را ابتدا از خانواده ياد ميگيرند. تشويق حتی براي اندك پيشرفت و كار مثلا درست نوشتن كلمه اي و يا راندن دوچرخه بدون كمك باعث ايجاد انگيزه و حس خوب ميشود.

در انتها به كودك يادآور شويم كه وجود شخصِ خودش حتی بدون دستاورد و موفقيتي براي ما اهميت دارد.

برای اطلاع از آموزش نقاشی کودکان در آموزشگاه نقاشی ارژنگ کلیک کنید.

پیشنهاد می کنیم از صفحه اینستاگرام آموزشگاه نقاشی ارژنگ دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *