آموزش تکنیک رنگ روغن

آموزش تکنیک رنگ روغن
در‌نقاشی تکنیک های مختلفی وجود دارد . یکی از پر طرفدار ترین تکنیک ها ، تکنیک رنگ روغن است.
در این‌ تکنیک شما می توانید سبک ها و سوژه های مختلفی را کار کنید.
یکی از مهم ترین مشخصه های کار با رنگ‌روغن غلظت آن نسبت به سایر تکنیک ها و خشک شدن آهسته آن است.
به دلیل دیر خشک شدن رنگ، امکان ترکیب رنگ های بیشتری وجود دارد و همچنین امکان اصلاح طرح یا برداشت رنگ را به ما میدهد.
پس می توان بدون ترس و هراس، بی پروا به نقاشی پرداخت .
رنگ روغن همان طور که از نامش پیداست پایه روغن دارد و برای رقیق کردن می‌توان از روغن استفاده کرد.
نقاشی رنگ روغن از آمیختن رنگدانه ها به روغن به عنوان چسب و پیوند به دست می آید. روغن به کار رفته در رنگ روغن از مواد متفاوت وبا روش های مختلف تولید می شود که رایج ترین آنها، روغن برزک، روغن دانه خشخاش، روغن گردو و روغن گلرنگ است.
آموزش تکنیک رنگ روغن
آموزش تکنیک رنگ روغن
روغن به کار رفته در رنگ روغن با روش‌های مختلف تولید می‌شود که رایج‌ترین آنها، جوشاندن بذر گیاه کتان و گرفتن روغن آن است. سپس این روغن را با مواد رنگی مخلوط می‌کنند. رنگ‌دانه‌ها نیز معمولاً با پایه سرب و کادمیوم یا سنتتیک و پلیمری هستند.همچنین برای استفاده از رنگ روغن در نقاشی، از حلال‌های گوناگونی از جمله تینر و روغن‌های گیاهی استفاده می‌شود. امروزه مکمل‌های گوناگونی برای استفادهٔ بهتر از رنگ روغن ساخته شده‌اند که نقاشان بر اساس سبک و هدف خود از آن‌ها بهره می‌گیرند. رنگ روغن به عنوان رنگ پایهٔ روغن، دارای ویژگی‌های متفاوتی است که آن را ماندگار و پر استفاده کرده. به طوری که بخش زیادی از نقاشی‌هایی که از گذشته‌های دور به جا مانده‌اند را نقاشی‌های رنگ روغنی تشکیل می دهند. مارک‌های مختلف ساخت رنگ در تلاش هستند تا رنگ روغن‌هایی با رنگ دانه‌های قویتر و یکدست تری را تولید کنند.
روغن به کار رفته در رنگ روغن از مواد متفاوت و با روش‌های مختلف تولید می‌شود که رایج‌ترین آن‌ها روغن بزرک، روغن دانهٔ خشخاش، روغن گردو و روغن گلرنگ است. انتخاب نوع روغن با توجه به طیف وسیع خواص آن، مانند مقدار زمان زرد یا خشک شدن روغن صورت می‌گیرد. همچنین تفاوت‌های مشخص روغن‌ها در درخشندگی رنگ‌ها قابل مشاهده است. یک هنرمند ممکن است از چندین روغن مختلف در یک نقاشی بسته به نوع رنگ دانه و اثرات مطلوب روغن استفاده کند.
بوم
بوم به بستری اطلاق می شود که نقاشان آنرا برای پیاده سازی آثار خود انتخاب می کنند  و در بوم سازی از دو جنس پنبه و کتان استفاده می شود که کتان به نسبت پنبه گرانتر است.
این دو بافت زمانیکه هنوز خام هستند هنوز موادی روی آنها برای جلوگیری از نفوذ رنگ و خیس شدن بوم قرارداده نشده از یکدیگر به آسانی قابل تشخیص بوده و به رنگ قهوه ای بسیار روشن هستند.
این دو بافت هم به صورت خام و هم به صورت آماده شده در بازار قابل دسترسی هستند.
اما هنرمند با تهیه بوم آماده شده دیگر نیازی به مراحل اندازه گیری و اتصال بوم و ترکیب مواد که بسیاری از هنرمندان دیگر ترجیح میدهند ندارد.
از طرف دیگر بوم خام ارزانتر بوده و اغلب نقاشان برای اینکه چگونگی مراحل آماده سازی را بیاموزند و یا از هزینه آماده سازی بکاهند و مهمتر از همه سطح بومشان را بسته به نیازشان بسازند، تمایل بیشتری به آن دارند.
پالت
از پالت برای فضایی که می خواهیم ترکیب رنگ انجام دهیم استفاده می کنیم. برای این کار می‌توانیم از پالت های آماده موجود در بازار استفاده کنیم .
قلمو ها
هنگامی که می خواهید قلموهایتان را برای نقاشی رنگ روغن انتخاب کنید باید دو نکته اساسی را مد نظر داشته باشید:
شکل و الیاف قلمو. انواع و اشکال مختلفی از قلمو ها در بازار وجود دارند، مفید ترین و پر کاربردترین آنها، قلمو های سرگرد ، سر تخت، چتری ، شاخه زنی ، هستند.
قلموهای سر تخت و سری مربع شکل دارند، این حالت قلمو برای طرح های مستطیلی نقاشی رنگ روغن مناسب هستند
قلمو های چتری ، قلمو هایی هستند که به صورت بادبزنی هستند و برای بافت استفاده میشوند. به طور مثال بافت درخت، چمن و ….
 قلمو شاخه زنی ، قلمو هایی با موی بلند برای زدن شاخه ها و مو و موارد ظریف استفاده می شود.
موی حیوانات مانند گراز حالت ارتجاعی طبیعی دارد. موی گراز معمول ترین موی حیوانات برای قلموی های نقاشی رنگ روغن است. قلموی موی گراز سخت تر از موی سمور یا squirle است و برای نقاشی هایی با خطوط ضخیم و خشن مناسب است.
قلموهایی با موی مصنوعی به سختی و یا انعطاف پذیری قلموهای موی حیوانات نیستند، اما تمیز کردن آنها بسیار راحت است، و به دفعات زیاد می توان از حلال ها و تمیز کننده ها برای تمیز کردنشان استفاده کرد.
برای شروع آموزش تکنیک رنگ روغن بهتر است از‌سوژه ها با طرح های ساده تر استفاده کرد. به طور مثال از ترکیب بندی عناصر کنار ‌یک دیگر تا در این گونه سوژه ها هنرجویان بتوانند در‌ترکیب رنگ و پیاده سازی تکنیک کسب تجربه کنند و آموزش های لازم را دریافت نمایند.در مرحله بعد می توان از سوژه منظره استفاده نمود که در این گونه طرح ها، هنرجویان با بافت کوه، صخره، آسمان، رودخانه، درخت و …. آشنا می شوند .
در مرحله بعد آموزش تکنیک رنگ روغن می توانید طرحی از یک چیدمان مدل زنده که شامل جنسیت های مختلف است را به سلیقه خود چیده و کار کنید.
سخن پایانی
هر تکینک نقاشی، دنیایی بی نظیر و منحصر به خود را داراست. حتی اگر از یک سوژه هزاران نفر طرحی بزنند هیچکدام به یک دیگر شباهتی ندارد زیرا قلم هر کس امضایی مخصوص به خود دارد.
.برای شروع هنری که به آن علاقه داری هیچگاه دیر نیست
به‌دیوار دلت تابلویی از جنس عشق بزن
برای مطالعه بیشتر در مورد دوره آموزش رنگ روغن در آموزشگاه نقاشی ارژنگ کلیک کنید.
پیشنهاد می کنیم از صفحه اینستاگرام آموزشگاه نقاشی ارژنگ دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *