آموزش تکنیک پاستل

آموزش تکنیک پاستل
برای شروع، ابتدا به آشنایی کلی با این متریال می پردازیم.
پاستل یکی از ابزار هنری پرمصرف  و در عین حال تخصصی است که با آن می توان آثار هنری زیبایی خلق کرد. استفاده از پاستل لذت بخش است و بافت خاص پاستل ها بر روی کار از بارز ترین خصوصیت این تکنیک است…. در انتها ترکیبی مخملی از رنگ و کاغذ با دنیایی از زیبایی خیره کننده به شما هدیه خواهد کرد.
پاستل یا گچ‌رنگ خمیره‌ای از ماده‌های رنگی آمیخته با گچ و صمغ است که به‌صورت چوبچه درآمده‌است. واژهٔ پاستل از «پاستِلّو» در زبان ایتالیایی، به معنای خمیر به دست آمده و پاستل به معنای خمیر مدادرنگی است؛ اما در واقع پاستل یک ابزار هنری برای طراحی و تشکیل‌شده از پودر خالص رنگدانه و چسباننده است. رنگدانه‌های مورد استفاده در گچ‌رنگ همان‌هایی است که در ساخت دیگر وسایل رنگ‌آمیزی همانند رنگ و روغن به کار برده می‌شوند.
انواع پاستل
پاستل در ۳نوع
۱)پاستل چرب
۲)پاستل گچی (hard&soft)
۳)مداد پاستلی
در بازار ارائه شده است.
آموزش تکنیک پاستل
آموزش تکنیک پاستل
پاستل نرم بیشتر از انواع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و در طیف وسیع تری از این مدل وجود دارد.پاستل های نرم که درواقع شکل سنتی این ابزار هنری و بیشتر به شکل استوانه ای هستند، دارای چسب کمتر و رنگدانه بیشتری هستند. این نوع پاستل شامل مقدار زیادی رنگدانه است که با کمترین چسب ممکن در کنار  هم قرار گرفته اند.بافت نرم این نوع پاستل باعث می شود تا به خوبی ترکیب شوند. کاربرد نوع گچی بسیار شبیه ذغال است و در این نوع استفاده از محوکن رایج است.
پاستل سخت از همان مواد نوع نرم تشکیل شده با این تفاوت که دارای چسب بیشتر و رنگدانه کمتری است. هنرمندان حرفه ای اکثرا از ترکیب دو نوع سخت و نرم برای کشیدن نقاشی استفاده می کنند به اینصورت که پاستل سخت برای کشیدن جزئیات مناسب است درحالی که پاستل نرم راحت تر مخلوط می شود و روی کاغذ اثر رنگ برجا می گذارد.
بر خلاف سایر رنگ‌های مایع، سرعت و احتمال تخریب و از بین رفتن رنگ‌های پاستل در صورت تماس با سطح نقاشی، بسیار زیاد است. در این حالت می‌توان پس از اتمام نقاشی از اسپری فیکساتیو استفاده کرد.
مداد پاستلی مانند مداد رنگی هستند با این تفاوت که به جای مغزی گرافیتی، جنس مغزی از نوع پاستل است.از مزایای این پاستل های مدادی امکان کشیدن بهتر جزییات و امکان ترکیب با هر دو نوع پاستل سخت و نرم است. همچنین مرتب کردن آنها راحت تر است.
پاستل روغنی دارای ترکیبی متفاوت از دیگر انواع پاستل است. در ترکیب آن از وکس یا موم waxاستفاده شده است و به همین دلیل با انواع دیگر هماهنگی ندارد. همین ترکیب متفاوت باعث شده است تا خرد نشود و ذرات آن در هوا پراکنده نگردد. پاستل های روغنی برای کشیدن جزییات مناسب تر هستند و مانند پاستل نرم نمایی براق به نقاشی می دهد و جلوه های نقاشی را بهتر نمایان می سازد.این نوع پاستل برخلاف انواع دیگر پایدار تر است و به فیکساتور یا تثبیت کننده نیاز ندارد.
برای آموزش تکنیک پاستل نیز همانند سایر تکنیک های تخصصی نقاشی، پیشنیاز طراحی لازم است، که طرح اولیه صحیح اجرا شود.

برای مطالعه بیشتر در مورد دوره آموزش پاستل گچی در آموزشگاه نقاشی ارژنگ کلیک کنید.

پیشنهاد می کنیم از صفحه اینستاگرام آموزشگاه نقاشی ارژنگ دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *