آموزش نقاشی کودکان

نقاشی کودکان را می توان یک تریبون بزرگ در نظر گرفت که کودکان در آن به کشف و توسعه خلاقیت های خود می پردازند. آموزش نقاشی کودکان یکی از بهترین آموزش هایی است که به آنان در کشف استعدادها و تخصص هایشان کمک می کند. چه بعدا هم این رشته را ادامه دهند یا خیر در نهایت مهارت هایی که در آموزش نقاشی می آموزند در تمام مراحل زندگی همراه آنان خواهد بود.

چراکه خلاقیت در ضمیر همه انسانها نهفته است. براساس نظر برخی محققین خلاقیت عبارت است از: حل مساله به نحوی که ماهیت بدیع و نو داشته باشد. در تعریف دیگر خلاقیت مهارتی است که فرد می تواند اطلاعات پراکنده را بهم پیوند دهد و تجارب گذشته را با اطلاعات جدید ترکیب کند و در نهایت به نتیجه ای منحصر به فرد و غیر متعارف برسد.

خلاقیت بگونه ای است که هم میتوان آموزش داد و هم پرورش.
در واقع مهارت های مرتبط با پرورش تخیل، کنترل ابزارهایی مثل مداد و هماهنگی بین چشم و مغز و دست برای انتقال ذهنیات به کاغذ و نحوه مخلوط کردن رنگ ها برای پایه ریزی یک زندگی هوشمندانه و خلاقانه از ضروریات می باشد. آموزش مهارت هایی که هیچ چیزی جای آن را نمی گیرد. نه مرغوب ترین لوازم تحریر و نه گران ترین پوشاک و اسباب بازیها.
 
در واقع نقاشی را می توان عاملی برای به تصویر کشیدن رویاها و تخیلات و احساسات و حالات درونی کودک دانست. عاملی که سبب عملکرد بهتر مغز او می شود. همچنین نقاشی می تواند در برقراری ارتباط بین دنیای درون کودک با دنیای بیرون او، نقش مهمی ایفا کند. در این کار سه بخش یعنی دست، چشم و مغز فعالیت دارد و نقاشی سبب هماهنگی بین این سه عضو میشود. هنر پنجره‌ای به سوی خلاقیت کودکان و شکوفایی احساسات کودکان است.
 
کودک بطور ناخود آگاه از سنین پایین از طریق هر ماده اثر گذاری بر سطح تاثیر پذیر، طرح و اثری ایجاد می کند. اگر ظرف ماست و یا سسی کنار دستش باشد با استفاده از انگشت بر روی میز ودیوار و یا حتی لباسش اثر آن را بجا میگذارد. در واقع نقاشی امری غریزی است، تکنیکی برای تخلیه هیجانات و احساسات که میبایست بدون محدودیت در کنار حوصله و صبورب والدین صورت گیرد.
 
نکته مهم و قابل ذکر این است که والدین همیشه باید در نظر  داشته باشند، در شروع کار نقاشی کودک  آموزش خوب دیدن  و کشف خود و محیط پیرامون خود است نه ایجاد اثری برای جلب رضایت و توقع والدین که بسیار شبیه به مدلی که دیده است باشد. در واقع زمانی را که کودک اختصاص به نقاشی می دهد مجالی برای خودشناسی و فرصتی برای بروز خلاقیت اوست.
 
 
کودکانی که به نوعی تربیت میشوند که تفکر و حس مثبتی به خود داشته باشند، بزرگترین عامل شکوفایی خلاقیت را دارند. اگر ویژگیهای مثبت کودک را به او گوشزد کنیم و از انتقاد و مقایسه  پرهیز کنیم، اجازه بیان آزاد در مطالب مختلف را به او بدهیم، کیفیت عملکرد را بیش از کمیت فعالتش مد نظر قرار بدهیم، اجازه تجربه و آزمایش و ریسک را به کودک بدهیم گام بلندی در پرورش و رشد خلاقیت او برداشته ایم.
 
آموزش نقاشی کودک در آموزشگاه ارژنگ به دو روش انجام می شود:
 
_برای گروه سنی ۴ تا ۶ سال
_برای گروه سنی بالای ۶ سال
 
آموزش نقاشی کودکان ۴تا۶ سال:
در گروه سنی زیر ۶ سال، آموزش نقاشی بصورت مهارت و تکنیکی انجام نمی شود. کودک در این سن دنیای خاص خودش را دارد. سبک ابراز حس و هیجاناتش متفاوت هست، پس چهارچوب آموزشی برای نقاشی او امر صحیحی نیست. چراکه جلوی ابراز خلاقیت او را می گیرد.
آموزش این گروه کودکان بر اساس رنگ شناسی، شناخت اشکال و  احجام ساده برای قوی تر شدن پایه آنها و ورود به حیطه آموزش مهارت و تکنیک نقاشی است. تمرکز آموزش نقاشی کودک ذر این رده سنی بر اساس تقویت خلاقیت و گسترش دامنه آن بر اساس فعالیتهای تعریف شده توسط مربی است.
آموزش نقاشی کودکان بالای ۶ سال:
انجام آموزش نقاشی بصورت مهارت کامل و تکنیک های مختلف بر اساس طرح درس تدوین شده برای رده سنی بالای ۶ سال انجام می شود. آموزش طراحی از پایه و با ساده سازی اشکال و احجام ساده تر شروع میشود. اصول اولیه طراحی صحیح به کودک آموزش داده می شود. بر اساس این آموزش کودک به مرور و با تمرین میتواند به طراحی از اشکال پیچیده برسد و در ادامه این مسیر به مرحله طراحی پیشرفته و انتخاب و آموزش تکنیک های رنگی مختلف میشود.
 
مربی نقاشی کودک در آموزشگاه ارژنگ بر اساس سطح استانداردی که مولف آن مدیریت آموزشگاه ارژنگ هستند به همراه مجموعه ای از مهارتها و دانش های عملی و تئوری را زیر نظر ایشان گذرانده و مسلط به امر آموزش نقاشی کودکان است. از جملهمهارتهای مربیان نقاشی کودک آموزشگاه نقاشی ارژنگ ارتباط گیری با کودک و درک او،اعتماد سازی کودک و انتقال مفاهیم آموزشی به وی می باشد.
 
مربی با صمیمیت و همدلی و صحبت با کودک فضای امنی را فراهم می آورد. با آموزش موارد اولیه در جلسات ابتدایی آگاهی و شناخت نسبت به روحیه کودک پیدا میکند و کودک در فضای عمومی در کنار دیگر کودکان آموزش خصوصی خود را و بر اساس طرح درس بر حسب توانایی اش شروع میکند.
هر جلسه در آموزش مهارت الگوی اصلی، به پرورش و رشد خلاقیت کودک توجه ویژه ای می شود و کودک تشویق به دقت و تصور و تخیل برای انجام مراحل فضاسازی اثر هنری اش می شود.
 
آموزش نقاشی به کودک علاوه بر آگاهی و مهارت لازم و استاندارد نیاز به صبوری و آرامش ویژه دارد. چون هر کودک بر حسب تربیت متفاوت و خاص خود با دیگر  کودکان وارد محیط هنری می شود. ارتباط روحی با کودک و شناخت و آگاهی از روحیات او نیاز به حوصله و آرامش دارد. امری که شاید از زاویه دور کار ساده ای بنظر برسد، اما قسمت سخت و پر چالش آموزش به کودک می باشد.
 
 
تنوع آموزش نقاشی کودک در آموزشگاه ارژنگ بسیار است:
آموزش نقاشی با موسیقی (نکته مهم در این سبک رها شدن کودک از قالب کلیشه ای و روزمره خود وآزاد شدن هیجانات و احساسات نهفته کودک است).
نقاشی گروهی(برای ایجاد حس همدلی و همکاری بین کودکان میشود)
تکنیک کلاژ( بروز ایده و خلاقیت برای ایجاد فضای فانتزی)
نقاشی روی سنگ( نگاه کردن از زاویه دیگری به اشیا جدای از قالب سنگ بودنش)
تکنیک خراش( سطحی را با رنگهای مختلف پاستل پوشانده و در انتها توسط رنگ مشکی پوشانده میشود و در نهایت بوسیله لوله خودکار یا جسم تیز بی خطر اشکال و فضایی که در تخیل کودک هست تراشیده میشود)
تکنیک گواش(طرح انتخابی توسط کودک روی مقوا ترسیم میشود و رنگ آمیزی آن توسط مربی کنترل و هدایت می شود) و….
 
نقاشی باید با میل و رغبت انجام شود. به هیچ عنوان نباید با زور و اجبار انجام شود که سبب کور شدن قوه خلاقیت کودک میشود. اگر در محیط آموزشی کودک بی حوصله باشد اجباری برای انجام کار نیست و مربی بنا بر تشخیص خود با تغییر جو برای ایجاد انگیزه و اشتیاق کودک تلاش میکند تا کودک با میل باطنی خود نقاشی کند. همین تغییر فضا خود سبب ایجاد خلاقیت در درون کودک میشود که بازتاب آن را میتوان در اثر نقاشی او دید.
 
 

برای اطلاع از دوره مربی نقاشی کودک در آموزشگاه نقاشی ارژنگ کلیک کنید.

65yy 5

پیشنهاد می کنیم از صفحه اینستاگرام آموزشگاه نقاشی ارژنگ دیدن کنید.

 

برای ثبت نام آموزش نقاشی کودکان فرم زیر را پر کنید و ارسال فرمایید. همچنین می توانید به اینستاگرام آموزشگاه ارژنگ پیام مستقیم بفرستید. شماره های ۰۲۱۴۴۴۴۷۷۱۷ و ۰۲۱۴۴۴۵۰۱۷۸ راههای ارتباطی با ما هستند.

Contact Us
First
Last

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *