تاثیر نقاشی بر روح وذهن انسان

تاثیر نقاشی بر روح وذهن انسان
نقاشی کشیدن و بازی با رنگ هنروسرگرمی محبوبی است که از زمان کودکی مورد توجه قرار می گیرد .
آیا می‌دانستید زمانی‌که مشغول لذت بردن از نقاشی کشیدن یا رنگ‌آمیزی هستید، هم‌زمان بخش‌هایی از مغز در حال تقویت خود است؟
شاید مواقع بسیاری حس کرده‌ باشید که پس از نقاشی کشیدن از افکار منفی رهایی پیدا می‌کنید؛ این احساس شما کاملا درست است و دلایل روان‌شناختی بسیاری آن را تأیید می‌کند.هنگامی ‌که نقاشی می‌کشید، درونی‌ترین احساسات، هیجانات و آرزوهای خود را بروز می‌دهید و این باعث بهتر شدن نحوه‌ بروز احساسات و در نتیجه بهبود توانایی ارتباط با دیگران می‌شود. این ویژگی خصوصا برای کسانی که به ضعف ارتباطی دچار هستند، بسیار سازنده است و حتی اثر درمانی دارد. بسیاری از روانپزشکان به بیماران خود حتی توصیه می کنند که در کنار روند درمان خود از تاثیر نقاشی بر روح وذهن انسان بهره ببرند.
تاثیر نقاشی بر روح وذهن انسان
تاثیر نقاشی بر روح وذهن انسان
نقاشی و رنگ‌آمیزی اثر قابل توجهی بر مغز و کارکردهای آن دارد. هنگام نقاشی کردن سه اتفاق برای مغز می‌افتد که موجب تقویت توانایی‌های آن می‌شود. به دلیل انجام دادن یک کار معمول و استفاده از خلاقیت و تخیل در آن ارتباط بین دو نیم‌کره‌ مغز ( نیم‌کره راست مسئول امور منطقی و نیم‌کره چپ مسئول بخش خلاقیت و تخیل است)، برقرار می‌شود. اتفاق دیگری که هنگام نقاشی کردن برایمان می‌افتد، تمرکز بالایی است که به دست می‌آوریم. هنگام نقاشی کشیدن معمولا کمتر متوجه پیرامون خود هستیم؛ به همین سبب تمرکز بسیار بالایی برایمان فراهم می‌شود و ذهن به تمرکز کردن دقیق روی مسئله‌ای عادت می‌کند و این افزایش تمرکز در امور دیگر نیز تاثیر مثبت دارد.اتفاق سوم درگیر شدن آمیگدال یا مرکز ترس مغز است؛ به همین دلیل تنش‌ها و اضطراب از شما دور می‌شود و آرامش به شما باز خواهد گشت و حس خوبی را  برایتان به ارمغان میاورد.
رنگ‌آمیزی و نقاشی می‌تواند به دلیل آرامشی که در شما ایجاد می‌کند، فشار خون را کاهش دهد، خواب راحت‌تر شبانه، امید به آینده و انرژی مثبت را برای شما فراهم کند.
مهم ترین و رایج ترین ابزار هنردرمانی، نقاشی است. از طریق عناصر موجود در نقاشی مانند خطوط، تصویر، جهت نقاشی، اندازه تصاویر، محتوای نقاشی و صحبت هایی که بیمار درباره آن بیان می کند می توان به ویژگی های عاطفی، ناکامی ها، فشارها و تمایلات درونی بیمار پی برد.
نقاشی همانند خواب و رویا بیمار را از ممنوعیت ها رها ساخته و با درمانگر در حالتی ناخودآگاه درباره کشفیات، افکار و دلهره هایش صحبت می کند و با مشکلات خود راحت تر مواجه می شود و با کمک درمانگر راه های تازه ای برای مقابله با مشکل خود پیدا می کند. خطوط و رنگ، این زوایا را به درمانگر می نماید.
اما اثر هنر در درمان از آن جا آغاز می شود که راه نفوذ به ناخودآگاه را آسان و امکان تغییر را در خودآگاهی پدید می آورد. هنر کمک می کند تا بیماران در رابطه با کارها و آثار خلاقانه هنری خویش چیزهایی بگویند، در حالی که غالبا متوجه این موضوع نمی شوند که در حال بیان مسائل درونی خود هستند، چون آن چه می سازند جنبه نمادین و سمبلیک دارد. وقتی هم ساخت کارهای هنری پایان می یابد کماکان کارهای تولیدشده در جلسه درمان وجود دارند و هرگاه لازم باشد می توان به این کارها بازگشت و درباره آن ها بحث کرد.
شما وقتی مشغول نقاشی هستین چه حسی دارین؟
برای اطلاع از تمامی رشته های آموزش نقاشی در آموزشگاه نقاشی ارژنگ کلیک کنید.
پیشنهاد می کنیم از صفحه اینستاگرام آموزشگاه نقاشی ارژنگ دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *