تاریخچه هنر نقاشی

تاریخچه هنر نقاشی

تاریخچه هنر نقاشی و ابزارهای آن به دوره انسان‌های ما قبل تاریخ باز می‌گردد. نقاشي به عنوان يكي از رشته های مهم‌ هنري در طول تاريخ همواره از اهميت خاصي برخوردار بوده است. در حدود 50 هزار سال قبل يعني دوران ديرينه سنگي، انسان در غارها زندگي مي کرد  او نقاشي هايي از خود باقي گذارده که از هر لحاظ موجب شگفتي بشر امروزي است.

 از اصلی ترین رشته های هنرهای تجسمی، هنر نقاشی است. تاریخچه هنر نقاشی شش برابر زبان نوشتاری می‌باشد. نظر بعضی از پژوهشگران مبنی بر این است که اولین نقاشی‌های یافت‌شده در غارها حاکی از آن است که انسان‌های اولیه با کشیدن نقش حیوانات و شکارشان به نوعی خود را آمادهٔ نبرد با آن‌ها می‌کرده‌اند. آنچه که امروزه در علم روانشناسی به آن نوعی، تجسم ذهنی هم می گویند.

تاریخچه هنر نقاشی
تاریخچه هنر نقاشی

پیشنهاد می کنیم از صفحه اینستاگرام آموزشگاه نقاشی ارژنگ دیدن کنید.
نکته جالب توجه اینکه، در نقاشی های انسانهای نخستین که درون غارها کشیده اند هیچ اثری از آسمان، خورشید، ماه و ستارگان وجود ندارد. این نشان می دهد که بشر اولیه بیشترین دغدغه و سبک زندگی که برای خود اختیار کرده بود، شکار حیواناتی که برای خوردن لازم داشته بوده است. وی به کشف علت پدیده هایی مانند شب و روز علاقه ای نداشته است. قدیمی‌ترین نقاشی‌ها که در گروته شاوه فرانسه قرار دارد مربوط به  ۳۲ هزار سال پیش می‌باشد.

حکاکی و رنگهای استفاده شده در این نقاشیها افرای قرمز و رنگ‌دانه سیاه می باشد. تصاویر رسم شده حیواناتی چون، اسب‌ها، کرگدن‌ها، شیرها، بوفالوها و ماموت‌ها را می باشد. در اکثر نقاط کره زمین، غارهایی شامل چنین تصاویری وجود دارد. قديمي‌ترين آثار نقاشي يافت شده در ايران نیز مربوط به دوران نوسنگي (حدود هشت هزار سال قبل از ميلاد) بوده كه بر صخره‌هاي غار دوشه و در دره ای در منطقه كوهدشت لرستان ترسيم شده‌اند.

اين نقاشي‌ها صحنه‌هاي رزم و شكار با تيرو كمان و حيواناتي چون اسب، بز كوهي و سگ را نشان مي‌دهد كه به شيوه‌اي ساده و ابتدايي و با تركيبات مواد رنگي قرمز اخرايي، سياه و اندكي زرد توسط انسان‌هاي غارنشين خلق شده است. نقوش روي صخره‌هاي لرستان شبيه نقوش مكشوفه در شرق اسپانيا در دوره‌هاي اخير و مربوط به دوره ماقبل تاريخ است. سبك اين نقوش بيشتر ذهني هستند و صراحت اغراق‌آميز در نشان دادن پيكرها و حركات آن‌ها در عين سادگي، به بيان روشن موضوع، كه جنگ و گريز شكارچيان با حيوانات است، ياري رسانيده است.

هنگامیکه صحبت درباره نقاشی قدیم ایرانی میشود، غالباً هنر مینیاتور به ذهنها می‌آید. در واقع، مشهورترین نمونه‌های هنر تصویری ایران را می‌توان بر صفحات نسخه‌های خطی و مرقعات مشاهده کرد. ما کاربرد واژهٔ نگارگری برای این گونه تصاویر را بر اصطلاح مینیاتور ترجیح می‌دهیم.

نقاشی یا نگارگری ایرانی که به اشتباه مینیاتور نیز خوانده می‌شود شامل آثاری از دوره‌های مختلف تاریخ اسلامی ایران است که بیشتر به صورت مصورسازی کتب ادبی (ورقه و گلشاه، کلیله و دمنه، سمک عیار، و…)، علمی و فنی (التریاق، الادویه المفرده، الاغانی، و…)، تاریخی (جامع التواریخ، و…)، و همچنین، برخی کتب مذهبی، همچون، خاوران نامه می‌باشد.
تحقيقات در این رشته، گویای این است که اين نقاشي‌ها، بر پايه ايماني جادويي شکل گرفته‌اند و پديدآورندگان آنها بر این اميد بوده اند که بتوانند در شکار دسته‌جمعي خود بر جانوراني که غذاي اصلي‌شان را تأمين مي‌کرده‌اند، پیروز شوند. يا با کشيدن تصاوير آنها، تعداد آنها را بيشتر و نسلشان را بارورتر کنند. آنها را خلق کرده‌اند و هيچ گونه تفکر هنري‌ در پشت آن درکار نبوده است.

به قول آرتور دانتو منتقد و استاد فلسفه: 《 هرگز به ذهن نقّاشان لاسکو، خطور نمي‌کرد که بر روي آن ديوارها مشغول پديد آوردن هنر هستند》؛ امّا اين آثار، امروزه به يکي از کم‌ياب‌ترين و باارزش‌ترين آثار هنري به‌جاي مانده از دوران پيش از تاريخ، تبديل شده‌اند. در واقع، آنچه را که ما امروزه صِرفاً هنر» مي‌ناميم، در گذشته، بخشي از زندگي اين انسان‌ها را تشکيل مي‌داده و به عبارتي، آنچه که اکنون براي ما جنبه تزئيني و زيبايي‌شناسانه دارد، براي انسان پيش از تاريخ، جنبه‌اي کارکردي و حياتي در زندگي داشته است.
بسیاری از آثار معروف و بنام  هنری امروزی، مانند مونالیزا، نقاشی هستند. اما اختلاف نظرهای جزئی در مورد اینکه این آثار با روشهای سنتی و یا کلاسیک با روش غیر سنتی و مدرن خلق شده اند، وجود دارد. اما از لحاظ مفهومی، هنرمندانی که از صدا، نور، چاپگرهای جوهرافشان، پیکسل‌های صفحه نمایشگر و پاستل یا مواد دیگر برای خلق اثرشان استفاده می‌کنند، با کسانی که مواد سنتی و رنگ‌های ترکیب شده با زرده تخم مرغ را بکار می‌برند، یکسان هستند. در نتیجه به اغلب کارهای هنری از این دست نقاشی گفته می‌شود.
برخی از تکنیک‌های نقاشی عبارتند از: آموزش آبرنگ، لعاب دادن نقاشی یا رنگ مومی، نقاشی یا رنگی که با موم آب‌کرده می‌سازند.

نقاشی دیواری، که معروف‌ترین نوع آن فرسکو است.

سایش و نقاشی نقطه‌ای

تکه‌چسبانی (کُلاژ)

نقاشی بر روی تخته نقاشی با افشانه (اِیر براش)

نقاشی با مواد جدید

نقاشی با کامپیوتر

نقاشی با دود

برای مطالعه سایر مقالات نقاشی ارژنگ اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *