تاریخچه هنر نقاشی

تاریخچه هنر نقاشی

تاریخچه هنر نقاشی و ابزارهای آن به دوره انسان‌های ما قبل تاریخ باز می‌گردد. نقاشی به عنوان یکی از رشته های مهم‌ هنری در طول تاریخ همواره از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. در حدود ۵۰ هزار سال قبل یعنی دوران دیرینه سنگی، انسان در غارها زندگی می کرد  او نقاشی هایی از خود باقی گذارده که از هر لحاظ موجب شگفتی بشر امروزی است.

 از اصلی ترین رشته های هنرهای تجسمی، هنر نقاشی است. تاریخچه هنر نقاشی شش برابر زبان نوشتاری می‌باشد. نظر بعضی از پژوهشگران مبنی بر این است که اولین نقاشی‌های یافت‌شده در غارها حاکی از آن است که انسان‌های اولیه با کشیدن نقش حیوانات و شکارشان به نوعی خود را آمادهٔ نبرد با آن‌ها می‌کرده‌اند. آنچه که امروزه در علم روانشناسی به آن نوعی، تجسم ذهنی هم می گویند.

تاریخچه هنر نقاشی
تاریخچه هنر نقاشی

پیشنهاد می کنیم از صفحه اینستاگرام آموزشگاه نقاشی ارژنگ دیدن کنید.
نکته جالب توجه اینکه، در نقاشی های انسانهای نخستین که درون غارها کشیده اند هیچ اثری از آسمان، خورشید، ماه و ستارگان وجود ندارد. این نشان می دهد که بشر اولیه بیشترین دغدغه و سبک زندگی که برای خود اختیار کرده بود، شکار حیواناتی که برای خوردن لازم داشته بوده است. وی به کشف علت پدیده هایی مانند شب و روز علاقه ای نداشته است. قدیمی‌ترین نقاشی‌ها که در گروته شاوه فرانسه قرار دارد مربوط به  ۳۲ هزار سال پیش می‌باشد.

حکاکی و رنگهای استفاده شده در این نقاشیها افرای قرمز و رنگ‌دانه سیاه می باشد. تصاویر رسم شده حیواناتی چون، اسب‌ها، کرگدن‌ها، شیرها، بوفالوها و ماموت‌ها را می باشد. در اکثر نقاط کره زمین، غارهایی شامل چنین تصاویری وجود دارد. قدیمی‌ترین آثار نقاشی یافت شده در ایران نیز مربوط به دوران نوسنگی (حدود هشت هزار سال قبل از میلاد) بوده که بر صخره‌های غار دوشه و در دره ای در منطقه کوهدشت لرستان ترسیم شده‌اند.

این نقاشی‌ها صحنه‌های رزم و شکار با تیرو کمان و حیواناتی چون اسب، بز کوهی و سگ را نشان می‌دهد که به شیوه‌ای ساده و ابتدایی و با ترکیبات مواد رنگی قرمز اخرایی، سیاه و اندکی زرد توسط انسان‌های غارنشین خلق شده است. نقوش روی صخره‌های لرستان شبیه نقوش مکشوفه در شرق اسپانیا در دوره‌های اخیر و مربوط به دوره ماقبل تاریخ است. سبک این نقوش بیشتر ذهنی هستند و صراحت اغراق‌آمیز در نشان دادن پیکرها و حرکات آن‌ها در عین سادگی، به بیان روشن موضوع، که جنگ و گریز شکارچیان با حیوانات است، یاری رسانیده است.

هنگامیکه صحبت درباره نقاشی قدیم ایرانی میشود، غالباً هنر مینیاتور به ذهنها می‌آید. در واقع، مشهورترین نمونه‌های هنر تصویری ایران را می‌توان بر صفحات نسخه‌های خطی و مرقعات مشاهده کرد. ما کاربرد واژهٔ نگارگری برای این گونه تصاویر را بر اصطلاح مینیاتور ترجیح می‌دهیم.

نقاشی یا نگارگری ایرانی که به اشتباه مینیاتور نیز خوانده می‌شود شامل آثاری از دوره‌های مختلف تاریخ اسلامی ایران است که بیشتر به صورت مصورسازی کتب ادبی (ورقه و گلشاه، کلیله و دمنه، سمک عیار، و…)، علمی و فنی (التریاق، الادویه المفرده، الاغانی، و…)، تاریخی (جامع التواریخ، و…)، و همچنین، برخی کتب مذهبی، همچون، خاوران نامه می‌باشد.
تحقیقات در این رشته، گویای این است که این نقاشی‌ها، بر پایه ایمانی جادویی شکل گرفته‌اند و پدیدآورندگان آنها بر این امید بوده اند که بتوانند در شکار دسته‌جمعی خود بر جانورانی که غذای اصلی‌شان را تأمین می‌کرده‌اند، پیروز شوند. یا با کشیدن تصاویر آنها، تعداد آنها را بیشتر و نسلشان را بارورتر کنند. آنها را خلق کرده‌اند و هیچ گونه تفکر هنری‌ در پشت آن درکار نبوده است.

به قول آرتور دانتو منتقد و استاد فلسفه: 《 هرگز به ذهن نقّاشان لاسکو، خطور نمی‌کرد که بر روی آن دیوارها مشغول پدید آوردن هنر هستند》؛ امّا این آثار، امروزه به یکی از کم‌یاب‌ترین و باارزش‌ترین آثار هنری به‌جای مانده از دوران پیش از تاریخ، تبدیل شده‌اند. در واقع، آنچه را که ما امروزه صِرفاً هنر» می‌نامیم، در گذشته، بخشی از زندگی این انسان‌ها را تشکیل می‌داده و به عبارتی، آنچه که اکنون برای ما جنبه تزئینی و زیبایی‌شناسانه دارد، برای انسان پیش از تاریخ، جنبه‌ای کارکردی و حیاتی در زندگی داشته است.
بسیاری از آثار معروف و بنام  هنری امروزی، مانند مونالیزا، نقاشی هستند. اما اختلاف نظرهای جزئی در مورد اینکه این آثار با روشهای سنتی و یا کلاسیک با روش غیر سنتی و مدرن خلق شده اند، وجود دارد. اما از لحاظ مفهومی، هنرمندانی که از صدا، نور، چاپگرهای جوهرافشان، پیکسل‌های صفحه نمایشگر و پاستل یا مواد دیگر برای خلق اثرشان استفاده می‌کنند، با کسانی که مواد سنتی و رنگ‌های ترکیب شده با زرده تخم مرغ را بکار می‌برند، یکسان هستند. در نتیجه به اغلب کارهای هنری از این دست نقاشی گفته می‌شود.
برخی از تکنیک‌های نقاشی عبارتند از: آموزش آبرنگ، لعاب دادن نقاشی یا رنگ مومی، نقاشی یا رنگی که با موم آب‌کرده می‌سازند.

نقاشی دیواری، که معروف‌ترین نوع آن فرسکو است.

سایش و نقاشی نقطه‌ای

تکه‌چسبانی (کُلاژ)

نقاشی بر روی تخته نقاشی با افشانه (اِیر براش)

نقاشی با مواد جدید

نقاشی با کامپیوتر

نقاشی با دود

برای مطالعه سایر مقالات نقاشی ارژنگ اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *