ترکیب رنگ در نقاشی

ترکیب رنگ در نقاشی

قبل از شروع نقاشی با تکنیکهای رنگی مثل مدادرنگی – پاستل – رنگ روغن – آبرنگ … لازم است حتما با ترکیب رنگ در نقاشی آشنا شوید.
همه رنگها در نقاشی از ترکیب سه رنگ اصلی زرد و قرمز و آبی ساخته می شوند.

ترکیب رنگ در نقاشی
ترکیب رنگ در نقاشی

چند نمونه از ترکیب رنگ در نقاشی

زرد و قرمز به میزان مساوی: نارنجی

زرد وقرمز بیشتر: نارنجی پررنگ یا قرمز_نارنجی

قرمز و زرد بیشتر: پرتغالی

آبی و قرمز به میزان مساوی: بنفش

آبی و قرمز بیشتر :ارغوانی

قرمز و آبی بیشتر: بنفش تیره یا بنفش آبی

زرد و آبی به میزان مساوی: سبز

زرد و ابی بیشتر: فیروزه ای

آبی و زرد بیشتر: سبز_زرد

انتخاب رنگها تاثیر زیادی در محیط اطراف و احساسات ما دارند. اگر رنگها را در جای مناسب استفاده کنیم، مانند عنصری معجزه آسا فضای ما را جذاب می کنند. مبتکر تئوری رنگهای سرد و گرم یوهانس ایتن بود که در کتاب رنگ ایتن مطالعات خود را در مورد ترکیب رنگ در نقاشی به چاپ رسانده است. او بر روی رنگها مطالعات گسترده انجام داد و دایره رنگی را ابداع کرد.

به رنگهایی که با دیدن آنها احساس گرما، هیجان، زندگی، مانند قرمز، زرد، نارنجی به بیننده دست می دهد رنگهای گرم گفته می شود. بر عکس به رنگهایی که با دیدن آنها احساس سرما، دلمردگی، و… مانند آبی، سبز، بنفش به بیننده دست می دهد رنگهای سرد گفته می شود.

بهترین شروع برای شناخت ترکیب رنگ در نقاشی تکنیک گواش است. در تکنیک رنگی گواش با غلظت رنگی بالا در مورد ترکیب رنگها در نقاشی می توان بارها آزمون و خطا کرد. اما بطور کلی ترکیب رنگها در تکنیکهای مختلف نقاشی روش های ویژه خود را دارد.
ترکیب رنگها در نقاشی رنگ روغن :
تکنیک رنگ روغن یکی از پرطرفدارترین و در عین حال مهمترین انواع تکنیک های نقاشی می باشد. این تکنیک یکی از مشکل ترین تکنیک ها نیز می باشد. همیشه در کارهای ابتدایی سعی کنید که از پروژه های کوچک آغاز کنید. نقاشی با ابعاد کوچک این شانس را به شما می دهد که تکنیک های مختلف را در زمان های کوتاه تجربه نمایید. در ترکیب رنگها در نقاشی رنگ روغن هر رنگ تشکیل شده از رنگدانه، رزین، حلال، خشک کن یا ماده سخت کننده است.

در هر صورت هیچ لزومی ندارد که تمام این مواد در یک رنگ وجود داشته باشند. یکی از کارهای بسیار مشکل در رنگ آمیزی و نقاشی، همرنگ کردن و یک جور کردن رنگها می باشد. در رنگ گذاری روی تابلوی رنگ روغن ابتدا از رنگهای تیره شروع می کنیم. ترکیب رنگ و رنگ سازی نیاز به آزمون و خطای بسیار دارد و نیازمند تجربه است. در ترکیب رنگها در تکنیک رنگ روغن می توان از کاردک استفاده کرد. ترکیب زیاد رنگ در این تکنیک، رنگ را کدر می کند.

در ترکیب رنگها کمی هم از رنگ مکمل آن، به رنگ اضافه می کنیم تا رنگ خام نباشد و به اصطلاح رنگ پخته شود. اما در این اضافه کردن رنگ نباید ماهیت اصلی رنگ تغییر کند. به عنوان مثال اگر آسمان را می خواهیم آبی کنیم در ترکیب رنگ آبی و سفید، کمی هم زرد بکار ببریم.


ترکیب رنگها در نقاشی با مداد رنگی


مداد رنگی ها به راحتی قابلیت ترکیب دارند. برای استفاده از بهترین کیفیت مدادرنگی ها، ازجنبه طبیعی نیمه شفاف بودن آنها استفاده می کنیم. به جای اسفند از یک رنگ، آنها را ترکیب می کنیم. شناخت رنگها شاخصه ی کار آمدی است و البته فرصتی برای کسب تجربه به حساب می آید. برای ترکیب رنگها در نقاشی با مداد رنگی از رنگهای روشن استفاده می کنیم و بعد رنگهای تیره به روی رنگ روشن قرار می گیرد. یعنی نحوه سایه زدن از رنگهای روشن به سمت رنگهای تیره است.

وقتی در نقاشی با مداد رنگی با رنگهای مکمل کار می کنید به یاد داشته باشید که کدر کردن یک رنگ ساده تر از شفاف تر کردن آن است. همچنین تیره کردن یک رنگ ساده تر از روشن تر کردن آن است. می توانیم با اضافه کردن مکمل یک رنگ آن را تیره کنیم. مکمل رنگ براساس تئوری رنگها انتخاب می شود. برای اینکه یک رنگ را کدر کنید، به آن سفید، خاکستری، مشکی یا رنگهای مکمل را اضافه کنید. سفید باعث می شود رنگ حالت گرفتگی و روشن پیدا کند. در ترکیب رنگ مداد رنگی مشکی باعث می شود، رنگ علاوه بر گرفتگی تیره می شود.

ترکیب رنگ در آبرنگ
در تولید آبرنگ از رنگدانه و یک ماده چسبنده قابل حل در آب استفاده می شود. آبرنگ را به وسیله قلم مو بر روی مقوا، پاپیروس و …به کار می بردند. در تکنیک آبرنگ سرعت عمل و توانایی اجرایی و مهارت استفاده از قلم مو و ابزارهای نقاشی، از اهمیتی فوق العاده برخوردار است.

در آموزش ترکیب رنگ در آبرنگ فرامی گیرد که چطور در عین سرعت عمل رنگهارا ترکیب کنید و روی اثر خود قرار دهید.

برای اطلاع از تمامی رشته های آموزش نقاشی در آموزشگاه نقاشی ارژنگ کلیک کنید.

پیشنهاد می کنیم از صفحه اینستاگرام آموزشگاه نقاشی ارژنگ دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *