تفسیر رنگ در نقاشی کودکان

کودکان با توجه به محیطی‌ که در آن زندگی می کنند، نقاشی می کشند. پس تفسیر رنگ در نقاشی کودکان بسیار کمک کننده است. محیط های آرام، کودک را به نوعی آسودگی و آرامش می رساند و رنگ هایی که استفاده می کنند طبیعی تر  و عادی تر هستند ولی در محیط های پر آشوب بیشتر معنای سمبولیک پیدا می کنند و ما را ملزم به داشتن دانش تفسیر رنگ در نقاشی کودکان می کند.
کودکان سالم به مرور در نقاشی هایشان تغییر به وجود آورده و رنگ ها را به گونه ای دیگر به کار می برند. در‌واقع هنر نقاشی و رنگ آمیزی، نشانگر درکی تازه از موضوعات مختلف است. لذا تفسیر رنگ در نقاشی کودکان باید جدا از موضوع نقاشی دانست.
تفسیر رنگ در نقاشی کودکان
تفسیر رنگ در نقاشی کودکان
عوامل انتخاب رنگ در کودکان:
۱٫ عوامل بیرونی
۲٫ عوامل درونی
?عوامل بیرونی:
کودکی که سالم است و در مرحله رشد طبیعی به‌ سر می برد طبیعتا به رنگ های گرم گرایش دارد و ناخودآگاه تمایل به رنگ های قرمز که پر از جذابیت و تحرک است در او بیشتر است. در صورت سلب‌ علاقه و وابستگی کودک او رنگ قرمز را که پر از جذابیت است، حذف می کند و‌ به همین ترتیب ابتدا رنگ های گرم و بعد رنگ های سبز، بنفش و آبی حذف می شوند .رنگ آبی آخرین رنگی است که از نقاشی کودکان حذف میشود. چرا که آبی و سبز به دلیل بیشترین حضور در طبیعت به سادگی قابل محو شدن از ذهن کودک نیستند.
?عوامل بیرونی:
معمولا کودکانی که از‌ رنگ های تیره استفاده می‌کنند درخانه از آرامش کافی برخوردار نیستند و غالبا از رفتار والدین خود شکایت دارند. سرخوردگی کودکان کاملا در انتخاب رنگ های آنان تاثیر می گذارد. در‌ بعضی موارد کودکان اشکال ترسیمی خود را بدون رنگ آمیزی رها می کنند و یا اینکه تنها قسمتی از آنهارا رنگ می کنند. به طور کلی فقدان رنگ نشانگر کمبود عاطفی و یا گاهی دلیل به گرایش ضد اجتماعی است.
به طور متوسط کودکان سازگار ۵ رنگ و کودکان گوشه گیر از ۱ الی ۲ رنگ بیشتر استفاده نمی کنند.
البته تمامی این مطالب در مورد تفسیر رنگ در نقاشی کودکان در صورت مشاهده معدود نمی تواند پایه قضاوت قرار گیرد و اگر به دفعات مشاهده شود معیار تصمیم گیری خواهد بود.
تا الان از این زاویه به نقاشی های کودکان نگاه کردین؟؟؟
گرد آورنده:آذین اصغری وند
برای مطالعه بیشتر در مورد دوره مربی نقاشی کودک در آموزشگاه نقاشی ارژنگ کلیک کنید.
پیشنهاد می کنیم از صفحه اینستاگرام آموزشگاه نقاشی ارژنگ دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *