تکنیکهای خلاقیت دوره مربی نقاشی کودک

تکنیکهای خلاقیت دوره مربی نقاشی کودک

نقاشی یکی از لذت بخش ترین فعالیت هایی است که در آن هم مهارت کسب می کنید و هم به آرامشی باور نکردنی میرسید. در دوره مربیگری نقاشی کودک، با فراگیری تکنیکهای خلاقیت دوره مربی نقاشی کودک و مباحث تئوری آن، می توانید در سطح مربیگری مهارت آموزی کنید. امروزه حتی از نقاشی به عنوان یک درمان استفاده میشود. اما تا به حال به این فکر کرده اید که در این حرفه مشغول به کار شوید؟؟؟

یکی از دوره هایی که در سازمان فنی حرفه ای کشور برای علاقه مندان در این حوزه وجود دارد رشته مربیگری نقاشی کودک است. طی این دوره شما علاوه بر تکنیکهای نقاشی با مباحث روانشناسی و روانشناختی کودک آشنا میشوید و به دلیل پویا و رو به رشد بودن کودکان مهارت هایی را می آموزید که بتوانید به روز باشید.

آموزش هایی جهت برقراری ارتباطی‌ کامل و صحیح، به طوری که کودک هنگام کار با مربی احساس صمیمیت و اعتماد کند و شخصیت واقعی اش را برای شما به نمایش بگذارد، میبینید.

برای دانلود استاندارد این دوره و تکنیکهای خلاقیت دوره مربی نقاشی کودک اینجا کلیک کنید.

اشتغال مربی نقاشی کودک


سپس با مراحلی از‌ آموزش نقاشی آشنا می شوید که باید نسبت هر کودک الگویی متفاوت اجرا کنید و علاوه بر طراحی و تکنیک های خلاقیت دوره مربی نقاشی کودک، با فضا سازی، تصویر سازی و تقویت خلاقیت آشنا می شوید و در قسمت کار های عملی با تکنیکهای خلاقیت دوره مربی نقاشی کودک، همانند کودکان به نقاشی می پردازید.

برای مطالعه بیشتر در مورد دوره مربی نقاشی کودک در آموزشگاه نقاشی ارژنگ کلیک کنید.


تکنیکهای خلاقیت دوره مربی نقاشی کودک

مداد رنگی: ترجیحا با مداد رنگی های با کیفیت بالایی باشد.

هاشور زدن: به صورت خطوط یک طرفه با رنگ های متناسب با هر قسمت.

مداد رنگی با خراش: می توان قسمت هایی را با استفاده از نوک یک خودکار تمام شده طراحی کرد و قبل از رنگ گذاری چیزی مشخص نیست و بعد از رنگ گذاری طرح نمایش داده میشود.

پودر مداد رنگی: مداد رنگی را می توان با استفاده از مداد تراش یا کاتر به صورت پودر در آورد و با انگشت یا پنبه نقاشی کرد.

پاستل روغنی:به دلیل نرمی و راحتی در کار باعث جذابیت کودکان میشود.

پاستل روغنی و خراش:سطح مقوا را کامل با پاستل می پوشانیم و با جسم خراشنده،آن را خراش می دهیم و طرح دلخواه را به دست می آوریم.

پودر پاستل و حرارت: پاستل را می توان به کنک رنده پودر کرد سپس متناسب با فضای نقاشی و سلیقه فردی آن را روی مقوا میریزیم.سپس کاغذی را روی آنها قرار داده و اتو را روی کاغذ می کشیم. با برداشتن کاغذ تصویری زیبا روی مقوا نقش می بندد.

تکنیک گواش: از‌ رنگ های‌گواش می توان از رنگ آمیزی طرح ها استفاده کرد.کودک طرح را را روی مقوا اجرا کرده، سپس به وسیله مربی کنترل میشود و بعد از آن به کمک قلمو ها متناسب با هر سوژه رنگ آمیزی می کنیم.

تکنیک گواش و شابلون: به وسیله طلق، مقوا و … می توان شابلون درست کرد.به این صورت که روی طلق یا مقوا طرح مورد نظر را کشیده سپس با کاتر داخل آن را در میاوریم و شکل دلخواه به وجود میاید.سپس شابلون را روی کار قرار داده و با قلمو پر می کنیم.گواش و اسفنج:در این روش کمی رنگ ها را رقیق کرده و یک تکه اسنفج را در رنگ فرو می کنیم و با آن بافت ایجاد می کنیم.مثل درخت،سنگ و ..

ساخت مهر به وسیله سیب زمینی:سیب زمینی را نصف کرده و طرح دلخواه را روی آن می کشیم .سپس اطراف طرح را جدا کرده و طرح مورد نظر به صورت برجسته باقی می ماند.رنگ را روی قسمت برجسته می زنیم و بعد روی مقوا منتقل می کنیم.

 اشتغال مربی نقاشی کودک
اشتغال مربی نقاشی کودک

چاپ با برگ درخت:یکی از تکنیک های جالب برای کودکان چاپ به وسیله برگ است.از کودکان می خواهیم برگ های مختلف را جمع آوری کنند و با استفاده از گواش پشت برگ هارا رنگ آمیزی کنند و با تصویر ذهنی خود هر جا از مقوا را چاپ بزنند.با این تکنیک تصاویر زیبایی ایجاد میشود.
در  فضا سازی از کودک می خواهیم فضایی را که سوژه در قرار دارد را با استفاده از قوه تخیل تجسم کرده و نقاشی کند.

در قسمت تصویر سازی با بکار گیری خلاقیت:
تکمیل اشکال به صورت متقارن: قرینه سازی در  تقویت دید و حرکت دست کودک بسیار مفید است.در این تکنیک خط قرینه را رسم می کنیم و از کودک می خواهیم دقیقا مثل طرف دیگر نقاشی کند.
تکمیل اشکال به صورت نا متقارن: در این روش، نصف سوژه را طراحی کرده و سپس از کودک می خواهیم با سلیقه خود طرف دیگر را تکمیل کند.این روش ذهن کودک را به تفکر وادار می کند.
تصویر سازی با کلاژ: منابع بسیار از جمله حبوبات،چوب کبریت، پر و ….در اختیار کودک قرار می دهیم و از او می خواهیم با توجه به اطراف خود و خلاقیت با قرار دادن این وسایل کنار هم تصویری را خلق کند.

 اشتغال مربی نقاشی کودک
اشتغال مربی نقاشی کودک


نقاشی روی سنگ:از کودک بخواهیم سنگ هایی پیدا کند و از زوایای مختلف نگاه می کند و تشخیص دهد به چه شکلی شبیه است.سپس تصویر ذهنی خود را روی سنگ پیاده کند.
و…..

پایان دوره


هنر و هنر آموزی انتهایی ندارد و‌ هر لحظه می توان کسب مهارت کرد. بنابراین شما می توانید علاوه بر این دوره با ثبت نام در کلاس های نقاشی مهارت های‌خود را افزایش داده و علاوه بر کودکان بتوانید به نوجوانان  تدریس کنید و حتی می توانید با گذراندن دوره های تکمیلی و‌تخصصی آموزش به بزرگسالان را شروع کنید.

پس از اتمام این دوره ها، توصیه ما به شما این است که در آموزشگاهی به صورت کارورزی مشغول به کار شوید تا در این زمینه نیز‌ کسب مهارت کنید.
مطالعه در زمینه های نقاشی و تکنیکها و سبک ها نیز به شما کمک فراوانی می کند. شما به عنوان یک مربی باید تسلط خوبی در سبک ها داشته باشید. دوره های سازمان فنی‌حرفه ای به دلیل بالا بودن زمان کلاس های عملی این فضا را بیشتر از مراکز آموزشی دیگر مانند دانشگاه ها، علمی کاربردی یا جهاد دانشگاهی به شما می دهد.

پیشنهاد می کنیم از صفحه اینستاگرام آموزشگاه نقاشی ارژنگ دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *