۱۰ نکته از تکنیک گواش

۱۰ نکته از تکنیک گواش

بهترین شروع برای یادگیری تکنیک های رنگی از تکنیک گواش بعنوان پایه ای ترین تکنیک رنگی در نقاشی است که از ترکیب رنگها و رنگ کردن با گواش آغاز می شود.

ولی چگونه از گواش استفاده کنیم ؟

۱٫ گواش در واقع همان آبرنگ غلیظ شده می باشد که قدرت پوششی فراوانی دارد. تکنیک گواش برای کار نقاشی کودکان و نوجوانان بسیار مفید و از لحاظ کاری پر تنوع و جزو رنگهای جسمی می‌باشد. با استفاده از آب فراوان می‌توان در رنگ کردن با گواش هم جلوه‌هایی از آبرنگ و حالت های رویایی ایجاد کرد.

 

تکنیک گواش
تکنیک گواش

۲٫ این رنگ مانند آبرنگ تشکیل شده از رنگدانه‌های محلول در آب است. ولی تفاوت این دو در این است که گواش رنگ نسبتاً ماتی است و شفافیت رنگ آبرنگ را ندارد. همچنین ذرات تشکیل‌دهنده آن از آبرنگ بزرگ‌تر است. از رنگدانه‌های شبیه گچ هم تشکیل شده است و رنگ غلیظی می‌باشد. معمولاً این رنگ را با آب مخلوط کرده سپس روی زمینه استفاده می‌کنند. پس در پاسخ به اینکه چگونه گواش درست کنیم باید گفت رنگدانه های تغلیظ شده آن را می سازد.

۳٫ به دلیل استفاده از این رنگ در مدارس اغلب به اشتباه این رنگ را صرفا مخصوص نقاشی کودکان می‌دانند. اما جالب است بدانید هنرمندان مشهوری مثل رائول دافی (Raoul Dufy)  با آثار بی نظیرشان نشان داده‌اند که این فکر اشتباه است.

 

تکنیک گواش
تکنیک گواش

۴٫ گواش یکی از رنگ‌هاییست که اثر نقاشی شده با آن را به راحتی می‌توان اسکن نمود و در کامپیوتر آن را نشان داد و ویرایش کرد. چرا که از کنتراس رنگی شارپی برخوردار است.

۵٫ این رنگ تقریباً بدون بو است و به راحتی می‌توان در هر مکانی از آن استفاده کرد.

۶٫ تکنیک گواش را می‌توان در اثر هنری با مدادرنگی، آبرنگ، جوهر،اکولین و رنگ‌های دیگر بصورت ترکیبی استفاده کرد.

۷٫ برای کار کردن با گواش می‌توان ابتدا یک سفره پلاستیکی، دو ظرف آب تمیز و دستمال برای پاک کردن قلمو آماده کرد. در هنگام کار هم سفره را زیر کار پهن می‌کنیم که رنگ اشتباهاً  روی سطح زمین ریخته نشود. چون این رنگ بسیار غلیظ است و در صورت اینکه مثلاً روی فرش بریزد پاک کردن آن مشکل است.

۸٫ از خاصیت پوشانندگی گواش می‌توان استفاده کرد و آن را حتی روی زمینه‌های رنگی هم استفاده کرد.

۹٫ با درست کردن کلیشه با مقوا، طلق، سیب‌زمینی، لینولئوم و… می‌توان طرح‌های زیبایی را با گواش ایجاد کرد. اینکه چگونه از گواش استفاده کنیم دقیقا بستگی به نوع اثر و میزان خلاقیت ما دارد. چراکه نحوه استفاده از گواش بسیار متنوع است.

۱۰٫ در کار کردن با تکنیک گواش بصورت غلیظ نباید بیش از حد رنگ‌ها روی هم قرار گیرند. علت ترک خوردن رنگ گواش روی کار همین نکته است. پس باید از غلظت مناسب استفاده کنیم.

شما را به دیدن این ویدیوی آموزش گواش دعوت می کنیم.

 

این نکته اضافه تقدیم به کسانی که تا پایان مقاله آموزشی تکنیک گواش همراه ما بودند. در پاسخ به اینکه چگونه گواش را رقیق کنیم باید گفت چون گواش محلول در آب است، علت خشک شدن گواش تبخی آب داخل آن می باشد. پس با افزودن مجدد آن به گواش می توان مجدد آن را استفاده نمود. فقط نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که برای جلوگیری از رقیق شدن بیش از اندازه رنگ های گواش آب جوش به آن اضافه کنید. به این ترتیب با میزان آب کمتر بهترین نتیجه را می گیرید.

در مورد آموزش تکنیک گواش در آموزشگاه نقاشی ارژنگ اینجا را بخوانید.

پیشنهاد می کنیم از صفحه اینستاگرام آموزشگاه نقاشی ارژنگ دیدن کنید.

One thought on “۱۰ نکته از تکنیک گواش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *