خلاقیت و راههای تقویت خلاقیت

خلاقیت
همه ما با این واژه آشنایی داریم، اما معنی درست آن چیست؟
صاحب نظران زیادی راجع به مفهوم خلاقیت و راههای تقویت خلاقیت اظهار نظر کرده اند اما شاید به جرات می توان گفت گیلفورد دانشمند آمریکایی، جامع ترین تعریف را ارائه داده است. او خلاقیت را با تفکر دست یافتن به راه های جدید برای مسائل مترادف دانسته است.
امروزه ثابت شده که خلاقیت خصوصیت ذاتی افراد است و میتوان آن را با تفکر های جدید و محیط مناسب پرورش داد.
برای پرورش خلاقیت، مغز نه تنها به تمرین نیاز دارد بلکه به وسائلی که با آن بتوان بهترین وجه از ایده ها را تشکیل دهد محتاج است.
*از بهترین راههای تقویت خلاقیت، تجربه کردن است.
خلاقیت و راههای تقویت خلاقیت
خلاقیت و راههای تقویت خلاقیت
مسافرت کردن و دیدن مکان های جدید به تقویت خلاقیت کمک می کند. یک نمونه یوجین اونیل درام نویس آمریکایی است.او هنگامی که به سن ۲۴ سالگی رسید  قدرت تصورش همانند کوهی از طلا بود که آن را در نمایش های فوق العاده اش به نمایش می گذاشت.
*یکی  دیگر راه های پرورش خلاقیت ارتباط بیشتر با کودکان است.
مربی کودکستان ها و دبستان به طور باورنکردی نسبت به سایر مربیان خلاق تر هستند. برای یادگیری هرچه بیشتر از کودکان در زمینه خلاقیت باید خود را به آنها نزدیک کرد.
به طور مثال هنگامی که با آنها بازی می کنیم می توانیم از آنها بخواهیم هر چیزی که می بینند را تشریح کنند.
آنها ابرها را به اشکال مختلفی می بینند و برای هر کدام داستان متفاوتی دارند.هند
نکته قابل توجه در هنگام کار با کودکان است که ارزش خلاقیت ارتباط با کودکان بیشتر بستگی به طرز رفتار بزرگسالان دارد و اگر با حقارت با آنها سخن بگوییم و تصور بزرگسالی خود را رها نکنیم آنها به سرعت ساکت خواهند شد.
*سرگرمی و هنر های زیبا
از آنجایی که سرگرمی ها در میزان تمرین خلاقیتی که فراهم می کند دارای تنوع زیادی هستند، می توان سرگرمی هایی را که مستلزم کوشش قدرت تصور است انتخاب کرد.
کار های دستی برای ما از نظر خلاقیت دارای اثر بیشتری خواهند بود در صورتی که خود هم طرح را به وجود آوریم و هم مدل آن را اجرا کنیم. این مطلب در مورد سبد سازی، تکه دوزی، فلز کاری، مدل سازی و تعداد زیادی از کارهای دستی دیگر صادق است. یکی از سرگرمی های که کمک شایانی به تقویت خلاقیت می کند، نقاشیست.
خلاقیت و راههای تقویت خلاقیت
خلاقیت و راههای تقویت خلاقیت
نقاشی در به تحرک درآوردن قدرت تصور به خطا نمی رود. هر حرکت قلمو، قلم یا مداد گرایش به کار انداختن قدرت خودکار ما که موسوم به تداعی معانی است دارد.
*خلاقیت با مطالعه پیشرفت می کند.
فرانسیس بیکن فیلسوف و نویسنده انگلیسی قرن ۱۶ اظهار داشته است، <مطالعه انسان را کامل می کند>.
قدرت تصور ما با داستان های خیالی مناسب، از نوع آثار دیکنز، دوما، کنراد بر انگیخته می شود.این داستان ها با وجود اسرار آمیز بودن امکان فراهم نمودن تمرینات خلاق مناسب را فراهم می کند.داستان های کوتاه اساسا به این دلیل کوتاه اند که مقدار زیادی از مطالب را به قدرت تصور خواننده واگذار می کنند .یکی از سبک هایی که کمک فراوانی در این زمینه می کند خواندن بیوگرافی است.زندگی هرکس که ارزش انتشار داشته باشد ممکن نیست حاوی رکورد های الهام بخشی از ایده ها نباشد.
تمرین هایی بسیار زیادی برای تقویت قوه تخیل ما وجود دارد که میتواند ما را به انسانی خلاق تر تبدیل کرد.شما چقدر در برخورد مسائل حس می کنید خلاق هستین؟
گردآورنده:آذین اصغری وند

برای مطالعه بیشتر در مورد دوره مربی نقاشی کودک در آموزشگاه نقاشی ارژنگ کلیک کنید.

پیشنهاد می کنیم از صفحه اینستاگرام آموزشگاه نقاشی ارژنگ دیدن کنید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *