روش های ایجاد انگیزه در کودکان

روش های ایجاد انگیزه در کودکان

راهکارها و روش های ایجاد انگیزه در کودکان توسط پدر و مادر


انگیزه چیست؟ انگیزه در کودکان موتور محرکی است که باعث می شود از عهده فعالیت های مختلف برآید. برای بهره بردن از آن، باید روش های ایجاد انگیزه در کودکان را بشناسیم. انگیزه سبب می شود او به سوی موفقیت و هدفش در زندگی پیش برود. اگر بتوانیم در کودکی انگیزه تحصیلی، انگیزه ورزشی و یا انگیزه های فعالیت های دیگر را بوجود بیاوریم دیگر نیازی نیست دائما حرص و جوش بخوریم که چرا بچه ما این کار را می کند یا نمی کند؟ یا چرا فرزندم راه خود را پیدا نمی کند؟

روش های ایجاد انگیزه در کودکان
روش های ایجاد انگیزه در کودکان

در کتاب ((ایجاد انگیزه در کودکان)) اثر الیزابت هارتلی بروئر آمده است که: انگیزش فرایند ظریف و پیچیده ای است که مجموعه ای از مهارت ها و دانش، اعتقادات و احساسات را می طلبد. روش های ایجاد انگیزه در کودکان پنج مرحله دارد:

١)داشتن هدفی واضح و مشخص

این هدف را از کودک بخواهیم که بطور روشن و ملموس مشخص کند. چه مدت زمانی را برای رسیدن به هدفش در نظر دارد؟ چه مقدار برایش مسئله جدی است و به اصطلاح به هدفش اعتقاد دارد؟ به کودک بگوییم که امکان دارد در مسیر رسیدن به هدفش با چه موانعی روبرو شود؟ و باید به انها فکر کند. برای اطلاع از جزئیات آموزش هنر کودک اینجا کلیک کنید.


٢)ارزیابی هدف و احساس ارزشمندی

کودک برای رسیدن به هدفش باید چگونه تلاش کند و برای پرورشش نیازمند چه چیزهایی است؟ والدین باید زمینه آشنایی با آگاهیها و دانشها و هنرهای مختلف را برایش فراهم کنند. در این مسیر حتی باید توجه به سلامتی و تغذیه مفید را هم به او گوشزد کنیم. توجه به ورزش را در برنامه روزانه اش رابه او یاداوری کنیم. برای روش های ایجاد انگیزه در کودکان به آنها فرصت کافی بدهیم تا کارهایی را برای خودشان انجام دهند. در این صورت نوعی احساس شایستگی قوی در آنان بروز میکند.


٣)داشتن مسیر و نقشه راه

برای رسیدن به هدف داشتن برنامه ریزی مطلوب و طرح مناسب نقطه مهم و کاربردی طی مسیر است. مثلا اگر کودکی علاقمند به کشیدن تابلو و خلق یک اثر هنری است ابتدا و لزوما باید مقدمات طراحی و اصول و پایه طراحی را یاد بگیرد. سپس سراغ رنگ شناسی برود و با تمرین و ممارست ترکیب رنگها را یاد بگیرد. این خود نیازمند پروسه زمانی و صبوری برای گذراندن این مراحل و دارد. این مرحله از مراحل بسیار مهم برای روش های ایجاد انگیزه در کودکان است.


۴)خواستن و عملی کردن تصمیم

کودک باید بفهمد نداشتن نقشه و برنامه ریزی برای طی مسیر امکان شکست را حتمی میکند. اما لزوما داشتن طرح خوب هم باعث موفقیت تضمینی نیست و احتمال یأس و ناامیدی هم دارد. اگر آنان در اجرای کار ناامید شدند، کمک و یاری والدین میتواند انرژی مضاعفی به آنها بدهد و انها عادت نکنند که طرحهای خود را نیمه تمام بگذارند. فراموش نکنیم یکی از راههای انعطاف پذیری کودک در برابر مشکلات تقویت عزت نفس و خودباوری است.


۵)موفقیت

اگر رسیدن به هدف و موفقیت را اعلام نکنیم، نمیتوانیم از لذت پیشرفت که موتور انرژی ما را برای طی مسیر روشن نگه میدارد لذت ببریم. کودکان حس تجلیل و احترام خود را ابتدا از خانواده یاد میگیرند. تشویق حتی برای اندک پیشرفت و کار مثلا درست نوشتن کلمه ای و یا راندن دوچرخه بدون کمک باعث ایجاد انگیزه و حس خوب میشود.

در انتها به کودک یادآور شویم که وجود شخصِ خودش حتی بدون دستاورد و موفقیتی برای ما اهمیت دارد.

برای اطلاع از آموزش نقاشی کودکان در آموزشگاه نقاشی ارژنگ کلیک کنید.

پیشنهاد می کنیم از صفحه اینستاگرام آموزشگاه نقاشی ارژنگ دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *