زندگینامه رامبراند

زندگینامه رامبراند

رامبرانت هارمنزون فاین راین نقاش معروف هلندی است. او در سال ۱۶۰۶  در شهر لَیدن به دنیا آمد و در سال ۱۶۶۹ در گذشت. نماینده بارز مکتب و سبک نقاشی هلندی و استاد سایه و روشن نقاشی است. سبک نقاشی رامبراند متعلق به دوران باروک بود.

زندگینامه رامبراند
زندگینامه رامبراند

باروک به فرانسوی روشی است در هنرهای معماری، نقاشی، موسیقی و مجسمه سازی است. باروک از اواخر سده ۱۶ میلادی در ایتالیا آغاز شد و تا اواخر سده ۱۸ میلادی در اروپا رواج داشت. سپس در آمریکای مرکزی و جنوبی مورد توجه قرار گرفت. آزادی در طراحی و در آمیختگی آنها از ویژگیهای این سبک است. ریشه این کلمه احتمالا واژه بازکو ایتالیا به معنی مروارید صیقل نیافته بوده است. گروهی نیز بر این عقیده اند که معنای این واژه، پوچ، زشت، مضحک، عوضی است. این واژه در آغاز برای تمسخر این شیوه استفاده می شد.

رامبراند پسر آسیابانی از مردم لَیدن بود. لَیدن شهری دانشگاهی در استان هلند جنوبی و در نزدیکی لاهه در کشور هلند است. مادرش او را به خواندن کتاب مقدس (تورات و انجیل) ترغیب می کرد و به این سبب خیال هنر آفرین او هر گاه از مشاهده و تصور زندگی واقعی هلند فراغتی می یافت به سوی شهر بیت المقدس پرواز می کرد و داستان های مذهبی را مجسم می ساخت. جو آشفته و نابسامان و پر از هیاهوی حاکم بر مدرسه با آرامشی که در مرغزار بود سخت منافات داشت و ساعات زیاد کلاس های درس به او اجازه نمی داد تا خود را در دامان مادر طبیعت بیاندازد. رامبراند در نخستین سالهای فعالیت هنری در آمستردام، تابع  شیوه کار روبنس و دیگر نقاشان  هلندی  بود.
 وی به دلیل ژرف نگری در درون آدمی، قدرت تخیل، توانایی فنی و کثرت و تنوع آثارش یکی از برجسته ترین هنرمندان اروپایی به شمار می آید. به علاوه او چاپگر و رسام نیز بود. وی نخستین هنرمندی بود که اهمیت پرداختن به رنگ، نور، اسلوب رنگ آمیزی را برابر با اهمیت انتخاب موضوع دانست. هدف او کاوش در دنیای درون آدمها بود.

هنگامی که رامبراند به دانشگاه وارد شد ذوقی به آموختن موارد علمی نشان نداد و سرانجام شاگرد یکی از نقاشان محلی شد. پس از مدتی از معلم چشم پوشید و خودش به کار پرداخت. ۲۲ ساله بود که به آمستردام رفت و در آنجا به عنوان نقاش چهره نگار به کار پرداخت و محبوبیتی به دست آورد. در آمستردام ازدواج کرد. اما در سال ۱۶۴۲ زنش در گذشت و بی اعتنایی محیط نسبت به تجدد و تنوعی که او در کار خود به وجود آورده بود موجب شد که رامبراند کم کم از شیوه مورد پسند جامعه هلندی روگردان شود.

روح نقاشی رامبراند روشنی است. نقاش می کوشد از طریق تضادی که میان سایه روشن پرده خود به وجود می آورد فاجعه زندگی بشری و عمق آسمانی و اسرار روح و حقیقت چهره تصویر شده را نشان دهد. وی با محیط پیرامون خود روابط خوبی نداشت و مردم قدر هنرش را آن چنان که خود هنرمند متوقع بود نمی شناختند. در سال ۱۶۵۷ با آنکه هنوز سفارش هایی برای کشیدن پرده های بزرگ به او می دادند، وضع معاش هنرمند مختل شد. با این وجود آثاری که در این دوران به وجود آورده است به هیچ وجه حاکی از ضعف روحی و فقر و بیچارگی نقاش نیست. حتی به رغم این معیشت سخت در پرده های نقاشی او جلوه رنگهای شفاف و طلایی و دقت در تحلیل قیافه و نمایش روح اشخاصی بسیار بیشتر شده است.

در چهره هایی که رامبراند نقش کرده آنچه بیشتر جالب توجه است برق نگاه اشخاص است. آثار برجسته رامبراند شامل کلاس تشریح دکتر نیکولاس، تولپ، نگهبان شب، ضیافت بلشصر…اثر کلاس تشریح دکتر نیکولاس یکی از شاهکارهای اولیه رامبراند محسوب می شود. در این کار، دکتر نیکولاس به شرح ماهیچه بازو برای متخصصان پزشکی می پردازد.

اثر دیگر وی گشت شبانه یا نگهبان شب مشهورترین و پر حاشیه ترین اثر نقاش مشهور هلندی، رامبراند است، این اثر که در سال ۱۶۴۲ و در اوج دوران طلایی هلند ترسیم شده است سالیان سال عنوانی اشتباه را با خود یدک می کشید. نام اصلی این اثر، همراهی کاپیتان فرانس لندینگ کاک با سروان ویلم ون راتینبرگ است. این اثر هم اکنون در موزه امپراتوری در آمستردام نگهداری می شود.

رامبراند  تابلوهای زیادی هم به صورت سفارشی، و هم به صورت غیر سفارشی کشید که می توان آنها را بر حسب تاریخی، اسطوره ای، پرتره های سفارشی گروهی و نقاشی های ژانر طبقه بندی نمود. یکی از ژانرهای مورد علاقه رامبراند، فیلسوف و دانشمندی است که در مکانی به حال اندیشیدن دیده می شود. او به این سوژه توانست آرامش تفکر و ارتباط با خداوند را در مکانی خلوت به تصویر در آورد. سوژه هایی را که وی دوست داشت که در آن کاراکترهای مختلفی بتوانند با یک هدف مشترک وحدت یابند و او احساس کرد که این عمل به او فرصتی خواهد داد تا تفاوت حساس کاراکترها را مطالعه کند.

رامبراند (رامبرانت) که به خاطر سلف پرتره‌ها و صحنه‌هایی که از انجیل نقاشی کرده شهرت یافته است. یکی از بزرگ‌ترین نقاشان تاریخ هنر اروپا و هلند به شمار می‌آید. رامبراند نقاش قرن هفدهمی بود که آثارش بر دوره ای که به دوران طلایی هلند مشهور است، سیطره داشت. او که یکی از برجسته‌ترین هنرمندان تاریخ به شمار می‌رود، موفقیت‌های خلاقانه زیادی را با پرتره‌هایش کسب کرده و تصویرسازی‌هایی که از صحنه‌های مختلف انجیل می‌کرد در بین هم عصرانش شهرت داشت. نحوه استفاده او از نور و سایه و همچنین چاپ‌های فلز نوآورانه‌اش از دیگر نقاط قوت کارش بودند.

تقریباً بلافاصله بعد از نقل مکان به آمستردام در سال ۱۶۳۱، او کسب و کار خود را توسعه داد.
او در طی زندگی حرفه‌ای‌اش حدود پنجاه شاگرد را تعلیم داد.
اگر چه استادان کلاسیک ایتالیایی تأثیر زیادی بر آثار او داشتند، اما در واقع رامبراند هرگز از هلند خارج نشد.
او به جز پرتره‌های معروفش، موضوعاتی شامل انجیل، اساطیر و موضوعات تاریخی را انتخاب می‌کرد.
اگر چه او دوران ثروت و موفقیت را تجربه کرد اما در اواخر دهه ۱۶۴۰ به خاطر ولخرجی‌های زیاد ورشکست شد و هرگز نتوانست از این وضع نجات پیدا کند و نهایتاً در فقر درگذشت. وی در ۶۳ سالگی در سال ۱۶۶۹ در گذشت.

برای مطالعه سایر مقالات نقاشی ارژنگ اینجا کلیک کنید.

زندگینامه رامبراند به انگلیسی در ویکیپدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *