زیر سازی بوم نقاشی

زیر سازی بوم نقاشی

زیر سازی بوم نقاشی
گاهی اوقات آماده کردن بستر یک کار، تحت عنوان زیر سازی بوم نقاشی اهمیت بسیار زیادی برای ما دارد.گاهی یک بوم خام می تواند دردسرساز شود که می توان از قبل برای آن چاره ای اندیشید.
در تکنیک هایی که با بوم سروکار داریم اگر بدون زیر سازی بوم نقاشی، رنگی را روی بوم قرار دهیم امکان دارد رنگ شما جذب بوم شده و درخشش وشفافیت و بافتی که شما می خواهید را ندهد.
 امروز می‌خواهیم روش هایی برای زیر سازی بوم نقاشی را به شما معرفی کنیم که هنگامی که رنگ اصلی را روی کار‌ قرار می دهید کاملا به حالتی که می‌خواهید، دست یابید.
در نقاشی به اولین لایه رنگی‌ که روی کار قرار می‌دهیم، زیر سازی بوم نقاشی می گوییم و می تواند یه راه عالی برای‌ شروع نقاشی باشد.
زیر سازی بوم نقاشی انواع مختلفی دارد که بسته به متریال که استفاده می کنیم، می توانیم انتخاب کنیم.
۱٫ جسو
۲٫ اکرولیک
۳٫ رنگ روغن
۴٫ چسب چوب
۵٫ چسب سریشوم
زیر سازی بوم نقاشی
زیر سازی بوم نقاشی
۱.جسو واژه ای ایتالیایست «gesso» که به معنای سنگ گچ است. از جسو می توان برای زیر سازی بوم نقاشی استفاده کرد .این ماده را با کاردک روی بوم زده و با قلمو پخش می کنیم به صورتی که رد قلمو روی بوم باقی نماند. بومی که چند بار روی آن جسو زده شده به سطحی صیقلی تبدیل می شود . از جسو بیشتر در زیر سازی اکرولیک استفاده می کنیم.
۲.رنگ اکرولیک
رنگ های اکرولیک پایه آب دارند و به دلیل خشک شدن و بدون بو بودن، بسیار مناسب کار در محیط های بسته است.
هنگامی که اکرولیک کار می کنیم بهترین گزینه برای زیر سازی بوم نقاشی این است که از خود رنگ اکرولیک استفاده کنیم. به طور مثال رنگ هایی مثل اکر یا سفید بهترین گزینه است و بعد از خشک شدن، میتوان رنگ آمیزی را شروع کرد.
۳.رنگ روغن
رنگ روغن پایه روغن دارند و نسبت به رنگ اکرولیک دیرتر خشک می شوند.بهترین گزینه برای زیر سازی بوم هنگامی‌ که با رنگ روغن سروکار داریم، خود رنگ روغن است.بهترین انتخاب برای زیر سازی رنگ اکر یا سفید است.بعد از خشک شدن کامل می توانیم زیر سازی طرح را شروع کنیم.
۴.چسب چوب
برای استفاده از چسب چوب برای زیر سازی ابتدا آن را به وسیله آب رقیق می کنیم و به وسیله قلمو پهن زبر آن را روی پارچه به طور کامل می کشیم و سپس کناره های چهارچوب را چسب زده تا در آینده حالت کشش پارچه در همه سطوح یکسان باشد.
۵.چسب سریشمی
برای ساخت چسب سریشمی باید مقدار حدود ۷۰گرم چسب پودر را در یک لیتر آب مخلوط کنیم تا کاملا مخلوط شود (نسبت۷۰در یک لیتر برای حالت غلیظ و ۴۵گرم در یک لیتر برای رقیق)سپس آن را در یک ظرف آب می گذاریم و ظرف را حرارت می دهیم تا گرم شود (نباید بجوشد) سپس دوباره آن را به هم میزنیم.بعد بوسیله کاردک آن را روی پارچه بصورت یک لایه نازک میزنیم .اگر در حالت داغ استفاده شود بهتر است زیرا چسب جذب پارچه می شود.سپس زمانی که خشک شد لایه ی بعدی را میزنیم(به حالت عمود بر حالت قبل).زمانی که خشک شد یک سمباده نرم روی آن میزنیم.سپس میتوان ازبوم استفاده شود.زیرا چسب آن را عایق کرده است.ولی ابتدا باید یک لایه رنگ روغن روی آن زد تا سطح کاملا آماده شود .اما میتوان روی آن لایه ی نازکی جسو زد .برای ساخت جسو به سریشم و مل و آب نیاز است.ابتدا چسب سریشمی را همان طور که اشاره شد می سازیم.بهتر است از چسب رقیق استفاده شود. سپس آن را در حالت داغ در ظرفی می ریزیم و به آرامی پودر مل را به آن می افزاییم وخوب مخلوط می کنیم تا به حالت خمیر نرم درآید. سپس می گذاریم تا حبابها در سطح آن قرار گیرند و بعد آنها را جمع کنیم، در مرحله بعد با یک کاردک یک لایه بسیار نازک روی پارچه یا بستر چوبی می زنیم.حتما باید یک لایه نازک روی بستر پارچه ای استفاده کرد .
گرد آورنده:آذین اصغری وند
برای مطالعه بیشتر در مورد دوره آموزش رنگ روغن در آموزشگاه نقاشی ارژنگ کلیک کنید.
پیشنهاد می کنیم از صفحه اینستاگرام آموزشگاه نقاشی ارژنگ دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *