مربیگری نقاشی کودک

مربیگری نقاشی کودک

وظایف و مسئولیت های یک مربی نقاشی کودک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و یک مربی نقاشی کودک حتما نیاز دارد که مجموعه ای از مهارت ها را بیاموزد و اطلاعات کاملی داشته باشد تا مسئولیت خطیری که به عهده یک مربی نقاشی کودک است را به نحو احسن اجرا کند.

مربیگری نقاشی کودک شاید به ظاهر کاری ساده به نظر بیاید اما در اصل کاری دشوار است و نیاز به کسب مهارت ارتباطی فراوانی از جمله اعتماد سازی کودک، درک شناختی، ارتباط گیری مناسب و مهارت های آموزشی از جمله بیان و انتقال مفاهیم، طرح درس اصولی، روند استاندارد و مهارت در تکنیک ها دارد.

هر کودک نیز علایق خاص و متفاوتی با دیگری دارد که مربی نقاشی کودک باید توانایی شناخت روحیات کودکان را داشته باشد و بتواند ارتباطی کامل برقرار کند. کار با کودکان فضای بسیار سالم و خلاقی دارد و بسیار اهمیت دارد که مربی نقاشی کودک بتواند این خلاقیت کودکان را حفظ و آن را تقویت کند و آشنایی کاملی از موانع خلاقیت داشته باشد.

مربی نقاشی کودک

در طی این سال ها توجه والدین به مهارت ورزی کودکان بیشتر شده است.

دو المان، نقش بسیار مهمی را در روانشناسی کودکان ایفا می کنند:

خانواده و محیط آموزشی

 که این بستر بسیار خوبی برای اشتغال در این زمینه فراهم آورده است. از حوزه اشتغال رشته مربیگری نقاشی کودک می توان به تدریس در آموزشگاه ها، مدارس، فرهنگسرا ها، مهد کودک ها  و یا به عنوان مشاور هنری و برگزار کننده دوره های تفسیر نقاشی و ….اشاره کرد. در دوره مربیگری نقاشی کودک مطالب مهم و اصولی هنگام کار با کودکان، هم به صورت عملی و هم به صورت تئوری آموزش داده میشود. یکی از مهارت های الزامی مربیگری نقاشی کودک ، جذب کودکان از طریق ارتباط گیری درست و جلب اعتماد آنهاست. این یکی از بهترین ویژگی های یک مربی نقاشی کودک است که برای کودک احساس آرامش و لذت بخشی را ایجاد کند. با برقراری ارتباط عاطفی و جلب اعتماد کودک، کودکان شخصیت واقعی خود را بروز میدهند.

مربی نقاشی کودک

ایجاد کردن بستری برای کودکان که در آن احساس امنیت داشته باشد توسط مربی نقاشی کودک یکی از لازمه های فضای آموزشی است. کودکان حواس دقیقی دارند و هرگونه ناامنی را تشخیص می دهند. یکی از موارد جلب حس کودک ارزش و احترام قائل شدن برای آثار کودک است و او باید مطمئن شود که هر موضوع نقاشی و با هر نوع اجرایی برای مربی ارزشمند است.یک مربی خوب لازمه های این شرایط را به خوبی میداند و سعی می کند در فضای آموزشی که در اختیار دارد،آن را به بهترین نحو پیاده سازی کند. اگر کودکی خیلی زود محیط را نپذیرفت و با مربی و بچه ها ارتباط برقرار نکرد مربی نقاشی کودک با توجه به فعالیت های گروهی محیط را عوض کرده به سانی که کودک خودش را در جمع حس کند. در طول دوره مربی نقاشی کودک علاوه بر اصول اولیه آموزش‌، با مفاهیمی که در نقاشی کودکان وجود دارد آشنا میشوید. رنگ ها، فرم، خطوط و سوژه های نقاشی‌کودکان هر کدام مفهومی دارند که مربی نقاشی کودک یا والدین اگر معنی این‌مفاهیم را بدانند و آگاهی لازم را داشته باشند می توانند حالات روحی و درونی کودک را متوجه شوند. علاوه بر این طی دوره مربی کودک شما تکنیک‌های خلاقیت از جمله :کولاژ،نقاشی با گواش روی سنگ، نقاشی با گواش و اسفنج، نقاشی مداد با پاک کن، نقاشی مداد رنگی با تا، قرینه سازی های متقارن و نا متقارن، خراش، نقاشی گروهی، نقاشی با داستان سرایی، نقاشی با موزیک، پاستل با حرارت و…. را به صورت عملی آموزش می بینید و پیاده سازی می کنید.

مربی نقاشی کودک

در طی این‌دوره مبانی هنر های تجسمی از جمله عناصر بصری (نقطه،خط،حجم و …)و کیفیت بصری (تعادل،تناسب و …)را فرا میگیرید و راه های آموزش به کودکان و نوجوانان به صورت اصولی و استاندارد آموزش داده میشود.

در پایان با استفاده از المان ها و صورتک هایی که داده میشود، به راهکار های تقویت خلاقیت می پردازیم. بعد از اتمام مربی نقاشی کودک ، آموزشگاه نقاشی ارژنگ این فضا را در‌اختیار مربی های تازه کار قرار می دهد تا با ثبت نام در دوره های کارآموزی مربی نقاشی کودک بتوانند در کنار مربی های حرفه ای، مدیریت کلاس و آموزش را به کودکان تجربه کنند. در انتهای این دوره ۲ آزمون نظری و عملی برگزار میشود که هنگام آزمون نظری هنرجو موظف به خواندن کتاب «آموزش‌جامع و اصولی نقاشی به کودک و نوجوان»«نویسنده:نسرین السادات داوری»و  هنگام آزمون عملی هنرجو موظف به ارائه یک پروژه استاندارد و یک آلبوم کاری به آزمونگر سازمان فنی حرفه ایست. لازم به ذکر است سرکار خانم نسرین السادات داوری فقط در آموزشگاه ارژنگ دوره مربی نقاشی کودک را تدریس می کنند.

برای مطالعه بیشتر در مورد دوره مربی نقاشی کودک در آموزشگاه نقاشی ارژنگ کلیک کنید.

پیشنهاد می کنیم از صفحه اینستاگرام آموزشگاه نقاشی ارژنگ دیدن کنید.

2 thoughts on “مربیگری نقاشی کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *