پاک کن، از لوازم کاربردی در نقاشی

پاک کن، از لوازم کاربردی در نقاشی


هنگامی‌ که صحبت از متریال نقاشی میشود ذهن ما به سمت مداد ها، رنگ، قلمو ها و…می رود. اما پاک کن، از لوازم کاربردی در نقاشی است.
متریالی بسیار کاربردی با تنوع بالا. با استفاده از این متریال هم می توان بافت ایجاد کرد، نور و روشنی کار را نمایان‌ کرد و همین طور اشتباهات کار را اصلاح‌ نمود.

آموزش طراحی بزرگسالان را در این لینک بخوانید.

پاک کن، از لوازم کاربردی در نقاشی
پاک کن، از لوازم کاربردی در نقاشی


۱: پاک‌کن های معمولی

این‌ نوع پاک کن از لوازم کاربردی در نقاشی دانش آموزان است. برای کار های حرفه ای چندان مورد استفاده نیستند. پاک کن هایی نرم با قدرت پاک‌ کنندگی مناسب که کمترین آسیب‌ را به بافت کاغذ می زند. این پاک‌کن ها در اشکال و رنگ های متفاوت تولید میشوند.


۲:پاک کن های صابونی

این پاک‌کن ها بسیار نرم بوده به صورتی که با کمی فشار  پودر می شوند. این پاک کن، پاک کنندگی ضعیفی دارد و هنگام استفاده پس ماند کمی از خود به جای می گذارد. این پاک‌کن ها به دلیل اینکه ظرافت و پاک کنندگی مناسبی ندارند در تکنیک های نقاشی استفاده نمیشوند.


۳:پاک کن های خمیری

این‌ پاک کن ها شکل انعطاف پذیری دارند و‌ می توان آن را هنگام کار به هر شکلی در بیاوریم. هنگامی‌ که این پاک‌کن ها به خود رنگ جذب کنند می توان با چند بار ورز دادن همانند روز اول از آن استفاده کرد. پاک کن های خمیری قدرت پاک‌کنندگی متوسطی دارند. هنگام استفاده از خود پس ماندی به جای نمی گذارد و سطح کار همیشه پاکیزه می ماند. کار با آنها بسیار آسان و سرعتی است.


۴:پاک کن های مدادی

پاک کن های مدادی مغز آنها از وینیل ساخته شده است و توانایی جذب گرافیت به خود را دارد. این پاک کن برای تصحیح کردن اشتباهات استفاده نمیشود و فقط هنگام ظریف کاری های پوست،مو،ریش و … استفاده می شود. پاک کنندگی این مداد کم بوده و در اثر فشار بافت کاغذ از بین می رود. بیشترین استفاده این پاک‌کن ها در تکنیک سیاه قلم و هایپر رئال است.


۵:پاک کن های اتودی

پاک کن های اتودی همانند مداد های نوکی اند با این تفاوت که مغز متفاوتی دارند. این مدل پاک کن ها سایز بندی و ضخامت متفاوتی دارند. در جاهایی که ظرافت بیشتری نیاز‌ داریم می توانیم با کاتر قطر آن را کوچک تر‌ هم کنیم. این پاک کن ها قابلیت شارژ مغزی خود را دارند و برای کار های نقاشی‌ بسیار به صرفه اند زیرا نیاز به خرید مجدد پاک‌کن را ندارید. این پاک کن ها قدرت پاک کنندگی بسیار‌ خوبی دارند. برای نور اجسام،ظرافت های‌ مو و … استفاده می شود.


۶:پاک‌کن های برقی یا شارژی

این پاک‌کن ها از لوازم کاربردی در نقاشی های حرفه ای سیاه قلم و مدادرنگی و… دارند. پاک کن های شارژی به دلیل دقت، سهولت و سرعت بالایی که دارند بسیار کاربردی هستند. این پاک‌کن ها نیز مغزی قابل تعویض دارند و می توان جهت تیز کردن آنها از سمباده کمک گرفت. هنگام کار با این پاک‌کن ها نیازی به حرکت پاک‌کن نیست و نور بسیار خوبی در کار ایجاد می کنند.

برای مطالعه سایر مقالات نقاشی ارژنگ اینجا کلیک کنید.

پیشنهاد می کنیم از صفحه اینستاگرام آموزشگاه نقاشی ارژنگ دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *