کلاس نقاشی آب مرکب

یکی از رشته های نقاشی در آموزشگاه نقاشی ارژنگ کلاس نقاشی آب مرکب است. سیال بودن و رها بودن این تکنیک بی شباهت به تکنیک آبرنگ نیست، و همراه خوبی تا ژرفای خیال هنرمند می باشد.

قدمت آب مرکب حدود ۲۵۰۰سال پیش از میلاد مسیح است.مصریان و چینی ها پیشتاز استفاده از این هنر بوده اند و اعتقاد داشتند که تمام رنگ ها در مرکب وجود دارد. آنها سایه روشن های متنوع مرکبی را در آثار خود به کار می برند. بسیاری از طرحهای دوران رنسانس هم با مرکب کار شده است.

روش راندو با آب مرکب که با قلم موی آبرنگ و مرکب سیاه ویا مرکب قهوه ای(سپیا)روشی گسترده وقابل استفاده در زمینه ی طراحی است. اصولا قلم مو یکی از ابزار و وسایل همه کاره طراحی است بدان معنی که هم میتواند مانند قلم آهنی خطوط ظریف و نازک ایجاد کنید وهم مانند ذغال یا مداد کنته خطوط ضخیم بکشد ونیز قادر است به آسانی سطوح تاریک و روشن ونیم سایه های مختلف به وجود بیاورد.

آب مرکب مانند آبرنگ و اکولین، بسیار سبک و رقیق است که در اصطلاح به آن “رنگ روحی” نیز گفته میشود.

این تکنیک نوعی اصالت و حافظه تاریخی در خود نهفته دارد که علاقمندان بسیاری برای بیان ناگفته های درونی خود به آن روی می آورند، به همین سبب آموزشگاه نقاشی ارژنگ امکان برگزاری کلاس نقاشی آب مرکب را از پایه و به همراه دقیق ترین نکات تئوری و عملی فراهم کرده است.

نکته: مرکب مایع با غلظت زیاد اغلب برای طراحی (همچنین برای نگارش) با قلم های مختلف به کار می رود.اما مرکب خشک بیشتر برای طراحی با آب مرکب رقیق مورد استفاده قرار می گیرد.
نکته:یکی از نکات مهم در کار با مرکب، توجه به غلظت آن است.

کلاس نقاشی آب مرکب در آموزشگاه نقاشی ارژنگ به این صورت است:

۱-ابتدا موضوع مورد نظررا روی کاغذ مخصوص آبرنگ با مداد کم رنگ طراحی کرده سپس با یک قلم موی نازک شماره ی ۰ ویا۰۰ و یا با قلم فلزی طرح مدادی را ترسیم میکنیم پس از ان که طرح مرکبی خشک شد با یک قلم موی بزرگ تر(اندازه ی قلم مو بستگی به اندازه ی طرح دارد)طرح را ارائه می نماییم .

۲:در این روش قبل از اینکه موضوع مورد نظر را طراحی کنیم ابتدا سایه ها را با آب مرکب ایجاد می کنیم در این روش قدرت تخیل و تصور نقش بسیار مهمی دارد زیرا باید قادر باشد قبل از ایجاد طرح سایه ها طرح اصلی را نمایش دهند.خطوط مرکبی به علت مرطوب بودن کاغذ حساسیت وصراحت خود را از دست می دهند و حالت های حسی ویژه ای را در اثر پخش شدن بر روی کاغذ القا می کنند.

۳:یکی دیگر از روشهای طراحی با آب مرکب طراحی بر سطح کاغذ نم دار است.ابتدا با یک قلم موی بزرگ و آب تمامی سطح کاغذ را مرطوب می کنیم سپس با یک قلم فلزی و یا قلم موی آبرنگ و یا هر وسیله طراحی مرکبی موضوع مورد نظر را بر سطح مرطوب کاغذ ترسیم میکنیم وسپس برای ایجاد سایه-روشن از خطوط هاشوری یک خطی سریع و لکه ها استفاده می نماییم.

البته هنرجو این مراحل را در کلاس نقاشی آب مرکب تحت آموزش و کنترل مربی مسئول خود انجام میدهد.

طراحی با آب مرکب با چهار تکنیک خشک در خشک( قلم موی خشک روی کاغذ خشک )،خشک در خیس ( قلم موی خشک روی سطح خیس )، خیس در خشک ( قلم موی خیس روی سطح خشک ) و خیس در خیس ( قلم موی خیس روی سطح خیس ) انجام می شود که تکنیک آخر یعنی خیس در خیس بیش از سه تکنیک دیگر استفاده می شود.

ابزار مورد نیاز کلاس نقاشی آب مرکب :

راپید: نوعی قلم با ضخامتهای مختلف در بازار موجود است که در دونوع یکبار مصرف و دائمی موجود است. که در نوع دائمی آن بعد از تمام شدن جوهر میتوان دوباره مخزن آن را شارژ کرد، اما نوع یکبار مصرف آن فاقد این مزیت است.

قلمو فلزی: هنگام طراحی با قلم فلزی باید نوک قلم را در مرکب فرو برد و روی کاغذ کشید و این کار را پی در پی ادامه داد. میزان ذخیره مرکب آن کم است و بنابراین ایجاد خطوط طولانی با آن امکان ندارد و سرعت طراحی با آن نیز کم است.

قلمو: قلم موها در سه نوع اصلی گرد، تخت و بادبزنی و در اندازه های مختلف وجود دارند که برای شروع کار ما به یک قلم موی گرد شماره ی ۰ برای خطوط دقیق، یک قلم موی گرد شماره ی ۶ برای رنگ آمیزی و دو قلم موی تخت شماره ی ۶ و ۱۲ نیاز داریم.

پالت آبرنگ یا پالت تخم مرغی

مقوای فابریانو، کاغذهای با بافت‌های ریز و درشت، کاغذ اشتنباخ، واتمن و انواع کاغذهای ضخیم با مقوای پرزدار هم برای کار با آب مرکب مناسب‌اند. کاغذهای ضخیم بافت‌دار جذابیت طرح‌های مرکبی را افزایش می‌دهند؛ زیرا حفره‌های ریز گود سفید باقی می‌مانند و بافت زیبایی ایجاد می‌شود.

مرکب طراحی( مشکی یا قهوه ای ) نیز احتیاج داریم.

جهت اطلاع از شرایط ثبت نام کلاس نقاشی در آموزشگاه نقاشی ارژنگ کلیک کنید.

برای ثبت نام کلاس نقاشی آب مرکب در هریک از تکنیک ها و همچنین طراحی پایه فرم زیر را پر کنید و ارسال فرمایید. همچنین می توانید به اینستاگرام آموزشگاه ارژنگ پیام مستقیم بفرستید. شماره های ۰۲۱۴۴۴۴۷۷۱۷ و ۰۲۱۴۴۴۵۰۱۷۸ راههای ارتباطی با ما هستند.

Contact Us
First
Last