کلاس نقاشی رنگ روغن

‎یکی از پر مخاطب ترین های نقاشی، کلاس نقاشی رنگ روغن می باشد. علاقمندان زیادی بخاطر اشتیاق برای آموزش این تکنیک وارد محیط هنری میشوند و با علاقه آموزش های پایه ای را برای رسیدن به این مرحله فرا میگیرند.
قدمت دنیای پر رمز و راز تکنیک رنگ روغن به ۶۵۰ سال پیش بروی غارهای بامیان در مناطق مرکزی افغانستان و با ترسیم نقش بودا بر این دیوارها می رسد.

مواد تشکیل دهنده رنگ روغن از پیگمنت و روغن است. رنگ روغنی به دلیل چرب بودن خاصیت دیر خشکی و قابلیت های خاص خود را برای نقاشی طولانی و بکارگیری رنگ ها دارد.

آموزشگاه ارژنگ دوره های تخصصی و آزاد کلاس نقاشی رنگ روغن زیر نظر استاد داوری ترتیب داده است. هنرجو می تواند علاوه بر یادگیری این مهارت با بحث مهم و شیرین ترکیب رنگ آشنا شود. فراگیری رنگهای اصلی و ترکیب آنها و بدست آوردن رنگهای ثانویه. یادگیری رنگهای خنثی و استفاده آن در کنار رنگهای دیگر.

باید بیاد داشت که این تکنیک مدت زمان زیادی طول می کشد که رنگ های استفاده شده روی بوم خشک شوند و در طول این زمان شما می توانید ترکیبات ظریفی را زیر نظر مربی خود بر روی مدل خود بوجود آورید. در واقع اجرای اصلاحات با لایه بندی های خیس بر رنگ های خیس اصولی نمی باشد.

نکته حایز اهمیت در کلاس نقاشی رنگ روغن این است که رنگ زیاد به مراتب روغن زیادی هم دارد ، رنگ کم نیز دارای روغن کمتری است. نقاشی با مقدار روغن بیشتر، باعث می شود که رنگ ها دیر تر خشک و قابل انعطاف تر شوند.
اگر یک لایه رنگ کم روی یک لایه رنگ زیاد بکار رود، لایه بالایی قبل از لایه زیری خشک می شود. یک لایه نازک روی لایه پررنگ، ترک می خورد زیرا خشک و قابل انعطاف تر از لایه زیری می شود. برای جلوگیری از این حالت، شما باید رنگ کمتری در لایه زیری استفاده کنید و لایه بعدی را با روغن بیشتری روی آن بکار ببرید.

تکنیکهای مختلف درکلاس نقاشی رنگ روغن :

آلا پریما: (alla prima)

آلا پریما یا خیس روی خیس یک اصطلاح ایتالیایی است و به معنی رنگ مستقیم است . به این صورت که رنگ را به طور مستقیم روی کرباس بوم قرار می دهیم ، این سبک بدون زیر سازی است. یعنی رنگی در زیر کار نیست که بخواهیم خشک شود پس در این سبک کار خیلی زود تمام می شود.

ایمپاستو: (Impasto)

استفاده از یک لایه ضخیم از رنگ که بافت قلم مو یا کاردک نقاشی را حفظ می کند.

کاردک نقاشی:

با استفاده از کاردک نقاشی می توان یک لایه بافت دار از رنگ را اعمال کرد. عدم کنترل دقیق در استفاده از کاردک مشکل خاصی بوجود نمی آورد و می توان به راحتی با رنگ ها بازی کرد و طرح مورد نظر را بوجود آورد اما همین کار با قلمو بسیار سخت است. لذت نقاشی با این سبک بسیار جالب است حتماً امتحان کنید.

رنگ زمینه:

روی سطحی که دارای ته مایه رنگ است رنگی با کنتراست بیشتر برای لایه بعدی استفاده کنید، به این معنی که دو رنگ متضاد روی هم قرار گیرند. رنگ زمینه در رنگ روغن بسیار مهم است.

زیر سازی: (Underpainting)

نقاشی را با رنگ کم بصورت لایه ای نازک شروع کنید تا خیلی زود خشک شود و این کار باید قبل از اضافه کردن رنگ های اصلی طرح و سایر جزئیات روی بوم انجام شود ، دقیقا به معنای زیر سازی.

کلاس نقاشی رنگ روغن
کلاس نقاشی رنگ روغن

پولیش:

پولیش یک لایه شفاف روی رنگ های خشک شده است. از یک پولیش متوسط با شفافیت بالا استفاده کنید. در این قسمت کار صبر و دقت زیادی باید داشته باشید. پولیش ها اکثراً به صورت اسپری هستند.

ایجاد عمق: (Scumbling)

یک لایه از رنگ را روی رنگ های خشک و یا کمی خشک قرار دهید، این کار اجازه می دهد که رنگ زیرین کمتر به چشم آید. با توجه به سلیقه نقاش این تکنیک یا به صورت خطی انجام می شود و یا به صورت نقطه ای و خالدار. با این کار به آن قسمت از نقاشی عمق می دهید و رنگی متفاوت در آن بوجود می آورید.

قلموی خشک: (Drybrush)

با استفاده از قلموی خشک مقدار کمی رنگ را به آرامی روی سطح بافت دار نقاشی بکشید.

ابزار مورد نیاز کلاس نقاشی رنگ روغن :
_بستر یا بوم: یک سطح پارچه ای است که دور آن یک قاب چوبی از جنس فیبر یا تخته چندلایه گرفته می شود. این سطح یا بستر معمولا از جنس پارچه کتان ، پنبه ای ، کرباس یا پلی استر است. البته ممکن است که بافت این بستر ریز یا درشت باشد و با چند لایه از موادی مانند سریشم یا چسب چوب یا جسو پوشانده شود.

 _قلمو: در این نوع نقاشی، از مجموعه ای از انوا ع قلموها با اندازه و کیفیت های متفاوت مانند قلموی زبر، چتری و نوک تیز یا سر گرد استفاده می شود. 

_رنگ ها: در این نوع نقاشی، از رنگ های روغنی خاصی استفاده می شود که طیف تیره و روشن دارند و این طیف، بر اساس شماره بندی مشخص شده است. نقاش میتواند به دلخواه خود غلظت رنگ ها را تغییر دهد.

 _کاردک: کاردک ها ،کاربرد متفاوتی دارند؛ برخی برای ترکیب کردن رنگ و بعضی دیگر برای نقاشی کردن و حجم دادن به نقاشی مورد استفاده قرار می گیرند.

  _پالت: وسیله ای که رنگ ها را روی آن گذاشته و ترکیب می کنند. معمولا، اندازه و جنس این پالت ها (چوبی و پلاستیکی و یا پالتهای کاغذی یکبار مصرف) نیز متفاوت است.

_ سه پایه: معمولا از سه پایه برای محکم نگه داشتن  بوم و ایجاد زاویه برای تسهیل نقاشی کردن استفاده می شود. سه پایه طرح ها و شکل های متفاوتی داشته و نوع تاشوی آن ، قابل حمل است.

_روغن برزک: برای رقیق کردن رنگ

_پارچه یا حوله برای تمیز کردن قلموها

جهت اطلاع از شرایط ثبت نام کلاس نقاشی در آموزشگاه نقاشی ارژنگ کلیک کنید.

برای ثبت نام کلاس نقاشی رنگ روغن فرم زیر را پر کنید و ارسال فرمایید. همچنین می توانید به اینستاگرام آموزشگاه ارژنگ پیام مستقیم بفرستید. شماره های ۰۲۱۴۴۴۴۷۷۱۷ و ۰۲۱۴۴۴۵۰۱۷۸ راههای ارتباطی با ما هستند.

Contact Us
First
Last