کلاس نقاشی روی پارچه

هنر نقاشی روی پارچه در ایران از قدمت بالایی برخوردار است.ﭘﺲ از ﺣﻤﻠﻪ ﻣﻐﻮل ﺑﻪ اﻳﺮان، ﺑﻪ خاطر ارﺗﺒﺎط زیاد اﻳﺮان و ﭼﻴﻦ و ورود ﻛﺎﻻﻫﺎی ﭼﻴﻨﻲ سبک ﻧﻘﺶ اﻧﺪازی روی ﭘﺎرﭼﻪ، کلاس نقاشی روی پارچه ﺑﻪ ﺳﺮﻋﺖ در اﻳﺮان راﻳﺞ شد.
علاقمندان بسیاری در طول تاریخ به پارچه و نقش روی آن اهمیت می دادند. قطعا شما هم تمایل دارید که لباس و شال، کوسن و یا رومیزی های رنگارنگ و پر از تنوع طرح و نقش و هنر دست خودتان را در اطراف خود داشته باشید.
کیفیت پارچه و تنوع طرح و نقوش، بسته به میزان سلیقه مخاطب قابل ابداع و ایجاد بدست خود او در کوتاهترین زمان ممکن است.
آموزشگاه نقاشی ارژنگ بصورت تخصصی این دوره هنری را با جدیدترین متد روز آموزش میدهد.
در آموزش نقاشی روی پارچه تکنیک ها و روش های مختلفی وجود دارند که زیر نظر مربی دلسوز و با تجربه، شما را در رسیدن به طرح دلخواهتان یاری خواهند کرد.

شما در طی این پروسه آموزشی، با رنگهای تخصصی این تکنیک و همچنین ترکیب رنگ آشنا خواهید شد. در تمرین عملی میبینید اگر رنگ را بصورت ترکیبی بسازید، درخشان تر و پخته تر خواهند بود و به اصطلاح از غالب خامی خارج می شود.

هر حرفه و هنری دارای  اصول و قواعدی می باشد که با رعایت آنها نتیجه بهتری خواهید گرفت.

نکات حائز اهمیت در آموزش نقاشی روی پارچه:
پارچه باید جاذب رنگ باشد. بنابراین پارچه هایی را که در شستشوی آنها از محافظ پارچه و مواد ضد چروک استفاده می شود مناسب نمی باشند.

پارچه باید با دست قابل شستشو باشد و لزوماٌ احتیاج به خشک شویی نداشته باشد.

پارچه و رنگ هر دو باید با یکدیگر سازگار باشد. جنس پارچه خود را متناسب با نوع نقاشی خود انتخاب کنید. پارچه های محکم موجب می شوند نقاشی های شما واضح و صاف تر دیده شوند.
بهترین پارچه برای رنگ های آکرولیک پارچه های پنبه ای، پلی استر و جین هستند.

تکنیک های مختلف در کلاس نقاشی روی پارچه :

رنگ افشانی:

تکنیک رنگ افشانی یک تکنیک بسیار مهیج و در عین حال سرگرم کننده می باشد. می توان این طور بیان داشت که طرحی که روی پارچه ایجاد خواهد شد تا حدودی تصادفی خواهد بود که این امر در تمرینات افراد مبتدی به وضوح قابل رویت می باشد. اما با کسب مهارت و تسلط شما در پاشیدن رنگ ها شما قادر خواهید بود طرح مورد نظرتان را روی پارچه پیاده نمایید.

استنسیل:

این نوع رنگ آمیزی در مقایسه با رنگ آمیزی قبلی باثبات تر است و در عین حال ارزانتر. این تکنیک برای پارچه های نرم و صاف مناسب است و بهترین رنگ، رنگ های آکرولیک و پوستری می باشد. زیرا به سرعت خشک می شوند و از نظر ضخامت رنگی که به مهر استنسیل منتقل می شوند مناسب می باشند. به هنرجویان توصیه می کنیم برای این روش از پارچه های رنگ نشده استفاده نمایید و در صورت استفاده از پارچه های رنگی سعی کنید از رنگی استفاده کنید که پس از نقاشی روی پارچه طرح شما در رنگ زمینه گم نشود.

رنگ آمیزی پارچه با رنگهای پارچه و واکس های مخصوص

این روش شامل تکنیک شست و شو می باشد که به دو طریق انجام می شود:
شست و شوی پارچه های سبک: در شست و شوی پارچه های سبک مانند موسلین یا چلوا ابتدا آنها را در داخل رنگ خیس می کنند سپس پارچه از رنگ خارج کرد و می پیچانند تا رنگ و آب اضافی از آن خارج شود با این کار طرح هایی به صورت رگه بر روی پارچه ایجاد می شود که به صورت دائمی روی پارچه باقی خواهد ماند. در این روش برای محکم شدن پارچه از خمیر مخصوص یا آهار استفاده می شود.
در روش دوم از چسب کاغذ دیواری استفاده می شود که به موجب آن پارچه محکم و سفت می شود. بهترین پارچه مورد استفاده در این روش پارچه چلوار است و برای طراحی کوسن و پارچه مناسب می باشد. در این روش ابتدا پارچه را در جای مناسب پهن کرده و روی آن چسب کاغذ قرار میدهند سپس پارچه را با یک لایه چسب در رنگ قرار می دهند رنگ از طریق چسب جذب پارچه شده و در مرحله بعد پارچه را از رنگ خارج کرده و با وسایل خاص بر روی آن طرح ایجاد می کنند.
دیگر موارد آموزشی: باندا، برجسته سازی، وانستروک یا تک ضربه ای، سایه زدن، باتیک و انواع آن، ابر و باد، چاپ با شیشه و ….. که در این دوره آموزش خواهید دید.

هنرجویان این دوره و شرکت در ازمون سازمان فنی حرفه ای علاوه بر مدرک رسمی سازمان، آماده کار در بازار کار مانند مزون، دکوراسیون، خیاطی، مشاغل اینترنتی، تزئینات سفره عقد و …. مشغول فعالیت شوند.

ابزار مورد نیاز:

رنگهای مخصوص پارچه و یا رنگ اکریلیک
چسب بیندر یاDm5
قلمو مخصوص و در سایزهای مختلف
پارچه که نوع جنسیت ان توسط مربی مشخص میشود.

جهت اطلاع از شرایط ثبت نام کلاس نقاشی در آموزشگاه نقاشی ارژنگ کلیک کنید.

برای ثبت نام کلاس نقاشی روی پارچه در هریک از تکنیک ها و همچنین طراحی پایه فرم زیر را پر کنید و ارسال فرمایید. همچنین می توانید به اینستاگرام آموزشگاه ارژنگ پیام مستقیم بفرستید. شماره های ۰۲۱۴۴۴۴۷۷۱۷ و ۰۲۱۴۴۴۵۰۱۷۸ راههای ارتباطی با ما هستند.

Contact Us
First
Last